Avrupa’da 10 mülteciden biri Rusya vatandaşı

1

Avrupa Birliği’nde (AB) her on mülteciden birinin Rusya vatandaşı olduğu açıklandı.

Geçtiğimiz yıl AB ülkeleri çeşitli ülkelerden gelen 76 bin kişiye mülteci hakkı sundu. Bunların 7 bin 400’ü ise Rusya vatandaşı. Mülteci listenin üçüncü sırasında yer alan Rus mültecilerin 2 bin 700’ü Polonya’da, 2 bini Avusturya’da ve bin 200’ü ise Fransa’da yaşama hakkı tanındı.

Rusya’dan giden mültecilerin başta Çeçenistan olmak üzere Kuzey Kafkasya kökenli vatandaşların yoğunukta olduğu belirtiliyor.

AB’nin sığınma hakkı tanıdığı 76 binlik mültecilerin ülkelere göre sıralaması şu şekilde: Irak (yüzde 22), Somali (12), Rusya (yüzde 10) ve Afganistan (yüzde 7). Mültecilere en fazla Fransa (yüzde 11,5 bin), Almanya (yüzde 10,7), İngiltere (yüzde 10,2), İtalya (yüzde 9,7), İsveç (yüzde 8,7), Hollanda (yüzde 6,1) ve Avusturya’da (yüzde 5,7) sığınma hakkı tanındı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan
YASAL UYARI

Yayınlanan haberler, fotograflar ve köşe yazılarının tüm hakları KPLK'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberler, fotograflar ve köşe yazılarının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.