Moskova’da polis havai fişek satan mağazaları bastı

2

Rusya’nın Perm kentindeki gece kulübünde çıkan trajik yangın olayının ardından güvenlik güçleri Moskova’da havai fişek satan toptan ve perakende mağazalara özel operasyon düzenledi. Rus yetkililer, havai fişek ürünlerinin kullanılmasıyla ilgili daha sert yasaların çıkarılmasından da yana.

Rusya İçişleri Bakanlığı’nın talimatı üzerine Moskova Emniyet Müdürlüğü, başkentteki havai fişek satan iş yerlerini kontrol etmek için harekete geçti. Rusya basınına konuşan Moskova Emniyet Müdürlüğü Basın ve Enformasyon Dairesi Başkanı Viktor Biryukov, başkentin tüm bölgelerinde mağazaları kontrol edeceklerini belirtti. Metro çıkışlarına kurulan yılbaşı tezgahları da polisin sıkı denetiminde.

Polis sözcüsü, “Moskova polisi havai fişek satan iş yerlerine ve bu ürünlerin bulunduğu depolarda operasyon yapıyor. Bu operasyon sırasında havai fişek satan şirketlerin çalışma izni ve ürünlerinin talep edilen kaliteye uygun olup olmadığı hususu yerinde incelenecek.” dedi.

Rusya İçişleri Bakanı Raşid Nurgaliyev de önceki gün yaptığı açıklamada, havai fişek mamüllerinin kaçak satılmasını önleyecekleri konusunda uyarıda bulunmuştu.

Rus kamuoyunun havaşi fişek konusunda kafası karışık

Rusya kamuoyu başta yılbaşı gecesi olmak üzere bayramlarda havai fişek atılması konusunda ikiye ayrıldı. Siyasiler havai fişek konusunda kısmı yasaklamadan yanayken, bazı vatandaşlar ise buna hayır diyor. Rusya Acil Durum Bakanı Sergey Şoygu kalabalık ortamlarda havai fişek yasağını destekliyor. Şoygu, “Tabii ki yılbaşı şenliğini reddedemeyiz, ama bu etkinliğimiz güvenli şekilde gerçekleşmeli.” diye konuştu.

Jirinovski: Gece kulüpleri gece 12’den sonra kapatılsın!

Rusya Liberal Demokrat Partisi Başkanı Vladimir Jirinovski ise kapalı alanlarda havai fişeklerin kullanılmasının yasaklanmasını talep etti. Jirinovski, “Gece kulüpleri gece 12’den sonra kapatılsın! Hiçbir gece kulübü çalışmasın, orada en korkunç şeyler yaşanıyor. Hem de içerisi yaklaşık 100 kişilik.” dedi.

Rusya Komünist Partisi Gennadi Zyuganov ise, “İş sadece havai fişekle bitmiyor. Acil Durum Bakanlığı olayı sıkı kontrol etmeli.” şeklinde konuştu. Rus yetkililer, havai fişek kullanılmasını öngören yasanın ağırlaştırmasını da öngörüyor. Yılbaşı gecesine kadar Devlet Duması (Parlamento alt kanadı) konuyla ilgili yasa değişikliği planlıyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan