Perm’de yanan kulüpte bir ihmal daha: 50 kişilik mekana 280 kişi doldurmuşlar

4

Rusya’nın Perm şehrinde meydana gelen yangında ölenlerin sayısı 125’e yükseldi. Kapalı mekanda havai fişek gösterisi yapan kulüp yöneticileri tutuklanırken, olayla ilgili tablo da netleşmeye başladı. Tek çıkışı olan ve yangın güvenlik önlemlerini almadığı için iki kez cezalandırılan kulübün ruhsatında 50 kişilik kapasitesi olduğu ortaya çıktı. Kapasite artırımı için izinsiz yapılan ek donanımlar, yangın güvenliği çıkışlarının da kapatılmasına neden olmuş.

Perm Bölge Valisi Oleg Çirkunov Izvestia gazetesine yaptığı açıklamada, 2001 yılında hazırlanan projeye göre 'Hromaya Loşad' (Topal At) gece kulübünün en fazla 50 müşteri kapasiteli yapılacağı yönünde izin alındığını belirtti. Ölü bilançosunun artmasına daha önce var olan çıkışları önleyen kaçak kurulan duvarın yol açtığının da altını çizen Çirkunov, "Bence havai fişek yangının ortaya çıkmasına neden oldu. Ancak insanların ölümüne neden olan havai fişek değildi. Eğer insanlar kipritten oluşan yangında ölseydi biz kipritleri yasaklar mıydık? Tabii ki hayır. İnsanların ölümüne neden olan diğer hatalar oldu. Ki bu hatalar ortada." diye konuştu.

Yangın olayı ile ilgili gece kulübünün üç yöneticisi ile havai fişek mağazası Pirosvet yöneticisi gözaltına alındı. Şahıslar ile ilgili savcılık dava açtı. Ayrıca olayın ardından Olağanüstü Hal Bakanlığı tarafından şehrin Yangın Güvenlik Teftiş Teşkilatı'nın yedi üst düzey yetkilileri de görevden alındı.

Kulübü kiralayan Alexander Titlyanov da yangın sırasında aldığı yaralardan bugün hastanede hayatıını kaybetti.

Trajedinin duyurulduğu ilk gün "Beyinsizler, Vicdansızlar! Bu bir cinayettir, suçlular tam şekilde gereken cezayı alacaklar!" şeklinde sert tepkilerde bulunan Rusya Devlet Başkanı Dmitry Medvedev, önceki günü yaptığı açıklamada kulüb yangını ile sorumlu tüm kişilerin adalete teslim edilmesini talep etti.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin ise önceki gün Perm’e giderek iş dünyasını ve bölge yetkililerini çok sert bir dille eleştirmişti. Putin "Burada gördüğümüz tablo bize iş dünyasının temsilcilerinin ihlal edilebilecek ne varsa her şeyi ihlal ettiklerini gösterdi. Ancak yine de anlayamıyorum, açık bir şekilde 'kapalı alanlarda kullanılması yasak' yazılı ibare olmasına rağmen, nasıl bu havai fişekler kullanılmaya müsaade edildi?" diye konuşmuştu.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan