Rusya İmparatorluğu Grand Düşesi, Atatürk Havalimanı'nda

61

Rusya İmparatorluğu Grand Düşesi Maria Vladimirovna Romanova, Atatürk Havalimanı VIP Salonu'nda ekmek ve tuz ile karşılandı. Grand Düşes, Rus geleneksel kıyafeti giymiş Nelea Rusnac ve Janna Gedik isimli kadınların ikram ettiği ekmeği tuza batırıp yedi.

Rusyaların misafir karşılama töreni önce dış hatlar terminalinde imparatorluk hanedanından 5 kişiye yapıldı. Moskova'dan gelen konuklar, yolcu ve çalışanların ilgi dolu bakışları altında ekmek ve tuz yedi. Ardından Grand Düşes Romanova, THY'nin tarifeli uçağıyla saat 18.00'de Madrid'ten İstanbul'a geldi. Romanova, VIP salonunda aynı geleneksel törenle karşılandı. Düşes, geleneksel kıyafetli kadınların ikram ettiği tuzlu ekmeği tattı.

Rusya Eğitim, Kültür ve İş Birliği Derneği yetkilisi Nelea Rusnac, geleneksel hoş geldin adetin de tuzun mutlaka ekmeğe batırılması gerektiğine dikkat çekti. Trabzon ekmeğine benzediği hatırlatmasına Rusnac, ''Çok uzak akraba değiliz'' diye karşılık verdi.

Jenna Gedik de, misafirperverliğin göstergesi olarak konukların bu şekilde karşılandığını anlatarak, ''Bolluk gösterisi. Her şey tatlı olamaz bazen tuzlu da olabilir. Biz buraya her gün gelelim önemli insanları karşılayalım.'' diye konuştu.

Dernek yetkilisi Nilüfer Kuyumova ise, Türkiye'de ilk kez 12 Aralık'ta imparatorluk hayır balosu düzenleneceğini belirtti. Rusya Başkonsolosluğunda yapılacak etkinliğe Rusya İmparatorlu Grand Düşesi ile veliaht hanedanından misafirlerin de katılacağını anlatan Kuyumova, ilk kez iki ülke açısından tarihi bir şehirde tarihsel bir buluşma yaşanacağını vurguladı. Kuyumova, Grand Düşesi'in Osmanlı hanedanı üyeleriyle bir araya geleceğini ifade etti.

Grand Düşes etkinliğin yanı sıra; Ayasoyfa Müzesi, Yerebatan Sarnıcı, Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camisi, Süleymaniye Camisi ve Kapalıçarşı'yı gezecek. Fener Rum Patrikhanesi'ni de ziyaret edecek olan Romanova, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı ile de görüşecek.

CİHAN