Moskova’da inşaat malzemeleri fuarında yangın: 3 ölü

3

Moskova’da inşaat malzemelerinin satıldığı Mıtişinski fuarında yangın çıktı. Bitişikte bulunan araba pazarına sıçrayan yangın büyürken, 3 kişi hayatını kaybetti.

Moskova Çevre yolununun 90.kilometresinde bulunan Mıtişinski fuarında sabah saatlerinde çıkan yangın, başta itfaiye olmak üzere tüm ilgili kurumları harekete geçirdi. İlk gelen haberlerde fuar yerindeki kafe dahil bir kaç iş yerinin yanarak kül olduğu kaydedildi. Fuardaki yangın alanının 1500 metrekareye kapsadığı ve alevlerin komşu alanda bulunan otomotiv pazarına sıçrayarak otomotivleri de yaktığı ifade edildi.

Araba pazarında bulunan çeşitli yakıt sıvı malzemeleri yangını daha da artırdı. Buradaki bazı araba bakım servisleri de yandı. Yanan araba servislerin sahibi ise Azeri işadamları olduğu belirtildi. Araba bakım servislerinde çalışan işçilerin çoğunun ise Orta Asya kökenli olduğu da gelen haberler arasında.

Rusya Acil Durum Bakanlığı Moskova çevre bölgesi Başkanı Yevgeni Sekirin, yangından 10 dakika sonra olay yerine geldiklerini ve itfaiye ekibinin alevleri söndürdüğünü belirtti. Daha sonra yangın yerinde itfaiye ekibi üç cesede ulaştı. Daha geç saatlerde itfaiye ekibi tarafından yangın söndürülürken, Rusya Başsavcılığı Soruşturma Komisyonu olay yerinde inceleme başlattı. Soruşturma yetkilileri gazetecilerin sorusu üzerine yangının nedenleriyle ilgili hiçbir açıklama yapmak istemedi. İnterfaks ajansına konuşan bir güvenlik gücü yetkilisi ise, yangının nedeninin iş yerinde kalitesiz ve kaçak ısıtıcı malzemelerin kullanılması olduğunu iddia etti.

İnterfaks: Kundaklama da olabilir

İnterfaks’a konuşan Mıtişinski fuarında çalışan bir işçi ise yangın nedeninin bir kundaklama olduğunu iddia etti. İsminin açıklanmasını istemeyen işçi, “Yangının çıktığı kafeye gece saatlerinde birkaç kişi geldi. Onlar hesap ödemeyi reddetti. İki taraf arasında çıkan tartışma kavgaya dönüştü. Olay yerine polis çağırmak zorunda kaldık. Kavga hemen sona erdi. Olaydan hemen yarım saat sonra kafeye bir araba geldi. Arababa birkaç kişi vardı. Onlar elindeki beysbol sopasıyla kafeye saldırmaya başladı ve sonra da getirdikleri tenekeden benzin dökerek yaktılar.” dedi.

Ayrıca St.Petersburg kentinde de bir evde çıkan yangında iki kişi hayatını kaybetti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan