Rusya’da yaşayan 119 yaşındaki Habibemal nine oklava ile yufkasını açıyor

55

Rusya’nın Çelyabinsk bölgesinde yaşayan Habibemal Hametova 119 yaşında. Tüm bölgenin tanıdığı Habibemal Nine, asrı aşan yaşına aldırmadan beş vakit namazını kılıyor, yemek yapıyor ve oklava ile yufka açabiliyor. 1 Temmuz 2009’da 119 yaşına giren Habibemal Nine’nin ayakta yaşamını sürdürmesi, kendi yemeklerini yapması ve ihtiyaçlarını karşılayabilmesi görenleri hayrete düşürüyor.

Yedi çocuğu olan Habibemal Nine 16 yaşında evlenmiş. Kocasını ve büyük oğlunu İkinci Dünya Savaşı’nda kaybeden yaşlı kadının babası da 30 yaşında iken Sibirya’ya sürülmüş ve bir daha haber alınamamış. Hayatın tüm yükünü omuzlarına alarak yedi çocuğunu tek başına büyüten yaşlı kadının şimdi 100’den fazla torunu var. Çoğu kimsenin torunlarını bile göremediği Rusya’da Habibemal Nine torunlarının torunları ile beraber.

Rus basınına açıklamada bulunan Habibemal Nine’nin torunlarından biri ninelerini 104 yaşından sonra yanlarına aldıklarını, ve iki odalı bir dairede sekiz kişi yaşadıklarını belirtiyor. Rusya’ın Ural bölgesinin en yaşlı kadını Habibemal Nine’nin yatağı da mutfakta. Yerel makamların Habibemal Nine’nin de tek odada yaşamasına imkan sağlayacak yeni bir daire için çalışmalarda bulunduğu kaydediliyor.

Hergün sabah 5’te uyanan Habibemal Nine abdestini aldıktan sonra Sabah Namazı’nı kılıyor. Ardından semaveri hazırlayan yaşlı kadın sabah çayını içiyor. Çok tuzlu tüketmeyen Habibemal Nine’nin çaydan sonra en çok tükettiği meyve suyu ve kefir. Üçüncü kattaki komşularına başkalarının yardımı ile çıkabilen Habibemal Nine, bazen de evin önündeki banka oturarak hava alıyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan