Çeçenistan’da nüfus patladı, doğum evlerinde yer bulunamıyor

6156

Rusya’nın Çeçenistan Cumhuriyeti’nde nüfus patladı. Doğum evlerinde yer bulamayan anne adayları hastane koridrolarına konulan yataklarda tedavi altına alınıyor. Yıl başından bu yana 7 binden fazla çocuğun dünyaya geldiği Çeçenistan’da geçen yıl 5 bin çocuk dünyaya gelmişti. Çeçenistan’ın nüfusu yaklaşık 1 milyon 200 bin.

 

Russia Today’in haberine göre hastane koridorunda doğumu bekleyen 35 yaşındaki Patimat Masalayeva sekizinci çocuğunun annesi olacak. Yedi erkek çocuktan sonra Masalayeva bir kız çocuğu olacağı için mutlu.

 

Çeçenistan’da ailelerin büyük çoğunluğu doğum kontrolünü düşünmüyor. Aydima Süleymonova da hastanede doğum bekleyenlerden. Süleymonova da yedi çocuğunu komşu Dağıstan’da dünyaya getirmiş. Çeçenistan’a dönmek zorunda kalan aile doğum kontrolü yapmayı planlamıyor.

Grozni merkez hastanesinde görevli doktor Medine Eldorova yaptığı açıklamada, ülkede yaşam standartlarının iyileşmeye başladığını ve kadınların çocuklarını doğurmaktan yana tercih kullandıklarını söyledi. Eldorova, “Ancak beklenmedik bir artış söz konusu. Anne adaylarına yer bulmakta zorluk çekiyoruz.” dedi.

Altıncı çocuğunu bekleyen Malika Avtorhanova çocuklarını okula gönderebildiğini, ancak iş bulma konusunda emin olmadığını ifade etti. Avtorhanova, “Ekonomik kriz sadece ülkemizi değil, ailemizi de etkiledi. Çocuklarımı nasıl yetiştireceğimi bilmiyorum. Ancak Allah’dan ümidi kesmiyorum.” değerlendirmesinde bulundu. Savaş dönemlerinden hafızasında kötü anıların kaldığını kaydeden Çeçen bayan, şimdi eski günlere daha barış ortamında yaşadıklarını kaydetti.

Çeçen aileler geleneksel olarak kalabalık nüfusa sahip. Sekiz ya da daha fazla çocuk sahibi olma sıradan. Kadınlar 16 yaşından 45 yaşına kadar doğum yapıyor. Çeçenistan’ın bir başka özelliği de çocukların ikiz doğması. Genelde ikizler de erkek çocuk oluyor.

Hastanede üç saat kadar çekim yapan Russian Today kanalı dört erkek ve üç kız çocuğun dünyaya gelmesine şahit oluyor. Doktorlar açıklamasında bunun sadece bir başlangıç olduğunu, normalde günde 20 kadar çocuğun dünyaya geldiğini ifade ediyor.

Rusya genelinde ise nüfus oranlarında düşüş devam ediyor. Her yıl 700 bin kadar azalan Rusya 140 milyona dayandı. Devletin ikinci çocuğa verdiği 10 bin dolarlık destek, ek ücret ve izinler nüfusun artışına sadece yüzde 0,1’lik bir katkı sağladı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan