Moskova’da eksi 25 dereceye kadar düşen soğuk hava can aldı: 16 kişi öldü, 103 kişi yaralandı

9

Moskova’da eksi 25 dereceye kadar düşen soğuklar her şeyi esir aldı. Soğuk havalar nedeni ile 1 Kasım’dan bu yana 16 kişi öldü ve 103 kişi de yaralandı.

Meteoroloji yetkilileri hafta sonuna kadar havaların bir miktar ısınmasını bekliyor. Pazar günü havalar eksi 10 dereceye kadar gerileyecek.

Rusya Meteroloji Dairesi’nden yapılan açıklamada, Moskova ve çevre bölgelerde hava durumunun hafta sonuna kadar eksi 25’e kadar ulaşacağı belirtildi. Meteroloji uzmanları hafta sonu havanın eksi 8-10 dereceye kadar gerileyeceği görüşünde.

Soğuk havalar yüzünden dün gece de Moskova’da bir vatandaşın donarak öldüğü, üç kişinin de yaralandığı belirtildi. St.Petersburg’ta ise yaralı sayısı 27’e çıktı.

Belediyeden gece sokağa çıkmayın uyarısı

1 Kasım’dan bu yana Moskova’da soğuk kış 16 kişinin ölmesine, 103 kişinin yaralanmasına yol açtı. Moskova Belediye yetkilileri, vatandaşların gece saatlerinde ihtiyaç duymadıkları sürece sokağa çıkmamasını, sağlıklarını korumasını ve kalın giyinmelerini istedi. Moskova Belediyesi başkentteki evsiz vatandaşlara sağlık ve barınak dahil gereken yardımın yapılacağını da anlattı.

Soğukta alkol ve sigara tüketmeyin

Moskova Belediyesi Sağlık Dairesi de soğuk havada içki kullanarak sokağa çıkılmamasını tasviye etti. Sağlık Dairesi’nden yapılan açıklamada soğuk havada alkol kalp rahatsızlığına neden olduğu belirtildi.

Rusya’nın Baş Dahiliye Hekimi Aleksandr Çuçalin soğuk kış günlerinde sigara içilmemesini de önerdi. Çuçalin’e göre sigara soğuk havada nefes borusunu ciddi ekiliyor. Vatandaşların sağlıklı beslenmesini isteyen Çuçalin, “Soğuktan korunma için uygar dünyamızda kullanılan her şeyden istifade etmemiz lazım. Bol gıda almak. Et, balık ve tere yağı tüketmek gerekir. A ve E vitaminler içeren meyve ve sebze yemek lazım.” diye konuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan