Rusya'da domuz gribi vakası 20 bine ulaştı

12

Rusya genelinde Aralık ayının ortasına kadar tespit edilen domuz gribi vakaların sayısının 20 bine yaklaştığı ifade edildi. Bu rakam önceki ayın ortalamasından daha yüksek. Uzmanlara göre hastalıktan korunmanın en iyi yolu aşı. Rusya’nın resmi gazetesi Rossiskaya Gazeta’ya göre domuz gribi aşısı teknolojisine sadece Rusya ve ABD sahip.

Rusya'da son dokuz ay içinde domuz giribi ve diğer grip vakalarından 480 kişi hayatını kaybetti. Uzmanlara göre bütün grip vakalarında A/H1N1 virüsünün etkin olduğu belirtiliyor.

Rusya Sağlık ve Sosyal Kalkınma Bakanı Tatyana Golikova A/H1N1 virüsünün yayılması konusunda tahminde bulunmanın zor olduğunu belirtirken dünyanın farklı bölgelerinde bulunan uzmanlar ise ikinci dalga hastalığın yayılacağını kaydediyor.

“Domuz gribinden korunmanın en iyi yolu aşı”

Uzun yılların birikimi domuz giribinden korunmanın en iyi yolu aşı olduğunu yazan Rossiyskaya Gazeta yazarı Irina Lozovskaya Sağlık Bakanlığı'nın yerel üretime başvurduğunu ve 1 Ocak 2010 tarihine kadar 35,5 milyon aşının üretiminin sipariş ettiğini kaydetti.

Rusya hükümeti aşı için bütçeden 4 milyar (133 milyon dolar) ruble ayırdı. Bu para üç farklı üretici tarafından aşının üretilmesi için harcanacağı belirtiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü da griple savaşmanın en etkin yolun aşı yapmaktan geçtiğini belirtiyor. Bu tür aşının üretilmesi için gerekli teknolojiye ise sadece iki ülke sahip; Rusya ve ABD.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan