Moskova’da donma tehlikesi geçiren 30 kişi hastaneye kaldırıldı

19

Moskova çevresinde eksi 30 dereceye kadar ulaşan hava soğukları hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Moskova il sağlık müdürlüğü gece boyunca donma tehlikesi geçiren 30 kişiyi hastanelere taşıdıklarını açıkladı.

Sibirya ve kuzey bölgelerde eksi 50 dereceyi geçen hava sıcaklıkları nedeni ile okullar tatil edildi. Su boru hatları patlarken, çalışmayan araçlar nedeni ile yollarda kalan araçların yardımına belediye ekipleri koşuyor.

 

Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma’da bulunan su boruları da soğuklara dayanamayarak patladı. Vladimir Jirinovski’nin liderliğini yaptığı Rusya Liberal Demokrat Partisi’nin oturduğu katın sular altında kaldığı görüntüsü ekranlara yansıdı. Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nde okullar birkaç günlüğüne kapatıldı. Ulyanovsk kent yetkilileri de okulları kapatmak zorunda kaldı.

 

Moskova’da en büyük sıkınıtıyı araba sahipleri çekiyor. Soğuk hava yüzünden arabalarını çalıştıramayan vatandaşlar metro başta olmakla diğer ulaşım araçlarıyla iş yerlerine gitmek zorunda kaldı. Ülkenin Sibirya, Ural ve Kuzey bölgesinde havanın eksi 50’nin altında olduğu da gelen haberler arasında.

Soğuk havayı sevenler de var

Rusya basını, ayrıca son yıllarda küresel ısınma nedeniyle soğuk havayı özleyen ülke vatandaşlarının dondurucu havadan mutlu olduğu kaydediliyor. Yılbaşı gecesini iple çeken Rusya halkı, 31 Aralık gecesi ve daha sonraki tatil günlerinde havanın sıcaklıktan ziyade soğuk olmasından yana.

Rusya Meteroloji Dairesi’nden yapılan açıklamada, Moskova ve çevre bölgelerde hava durumunun hafta sonuna kadar eksi 25’e kadar ulaşacağı belirtildi. Meteroloji uzmanları hafta sonu havanın eksi 8-10’a düşeceği görüşünde. Soğuk havalar yüzünden önceki gün Moskova’da bir vatandaşın donarak öldüğü, üç kişinin de yaralandığı belirtildi. St.Petersburg’ta ise yaralı sayısı 27.

1 Kasım’dan bu yana Moskova’da soğuk kış 16 kişinin ölmesine, 103 kişinin yaralanmasına yol açtı. Moskova Belediye yetkilileri, vatandaşların gece saatlerde ihtiyaç duyulmadık sürece sokağa çıkmamasını, sağlıklarını korumasını ve kalın giymesini istedi. Moskova Belediyesi başkentteki evsiz vatandaşlara sağlık ve barınak dahil gereken yardımın yapılacağını da anlattı.

Rusya doktorları: soğukta alkol ve sigaraya dikkat!

Moskova Belediyesi Sağlık Dairesi de soğuk havada içki kullanarak sokağa çıkılmamasını tasviye etti. Sağlık Dairesi’nden yapılan açıklamada soğuk havada alkolin kalp rahatsızlığına neden olduğu belirtildi. Rusya’nın Baş Dahiliye Hekimi Aleksandr Çuçalin soğuk kış günlerinde sigara içilmemesini de önerdi. Çuçalin’e göre sigara soğuk havada nefes borusunu ciddi ekiliyor. Vatandaşların sağlıklı beslenmesini isteyen Çuçalin, “Soğuktan korunma için uygar dünyamızda kullanılan her şeyden istifade etmemiz lazım. Bol gıdalanmak, et, balık ve tere yağı tüketmek gerekir. A ve E vitaminler içeren meyve ve sebze yemek lazım.” diye konuştu.

Moskova Acil Servis Sağlık Dairesi Başkanı Vladimir Korolyov, en fazla alkollü ve stress durumunda olan insanların donduğunu ifade etti. Korolyov otobüs duraklarında vatandaşların fazla durmamasını da önererek, “Kalın eldivenleri yeni moda ince eldivenlerle değişmeyin.” uyarısında bulundu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan