Rusların icat ettiği yeni kalp monitörü genç hayatları kurtarabilir

13

Rus bilim adamları sadece bir kaç dakika içinde kalbin kapsamlı bir analizini veren kompakt hi-tech tıbbi cihaz icad etti. Dev ve pahalı cihazlar yerine, kalpteki problemleri çok daha hızlı ve kolay yolla tespit etmek artık mümkün olacak.

İcad edilen yeni cihazın kullanımı için gereken tek alet bir laptop ve teknik bağlantı kabloları. Böylelikle doktorlar kolayca yanlarında taşıyabilecekleri cihazla kardiyo check-up yapabilecek.

Cihazın tespit ettiği kardiyo-resim sayesinde kalbin durumu ortaya çıkarılıyor. Cihaz kalbi taradıktan sonra ekrana kalbin anormalliklerini farklı renklerle gösteriyor. Kalp iyi çalışıyorsa resimdeki kalp tamamen yeşil renge boyanıyor. Resimde kırmızı rengin belirmesi ise uyarıcı sinyal niteliğinde olup kalpte bir problemin mevcut olduğunu bildiriyor.

Kalbin iki düşmanı sigara ve stres

Rus doktor, "Kalp rahatsızlıkları sağlıksız yaşam tarzı nedeniyle oluşuyor. Sigara ve stres kalp rahatsızlığının oluşmasında önemli faktör. Ayrıca gençler çok meşgul olduklarını ifade ederek sağlıklarına dikkat etmiyor. Ne zamanki iş işten geçiyor o zaman sağlığın önemini fark ediyorlar." diye konuştu.

'Eşim ısrar etmeseydi buraya gelmezdim' diyen bir Rus hasta, "Eşim beni bir şekilde zorladı ve doktora görünmemi istedi. Kendimi aslında ara sıra iyi hissetmiyorum, ama bunu pek de umursamadım" şeklinde konuştu.

Ancak doktorlar en zor olanın çalışan bir genç adamın kalbini kontrol etmesini sağlamak olduğunu belirtiyor. Kalbin analizi için doktorlara başvuranların beşte dördü bayan olduğu belirtilirken, asıl risk altında olan erkekler kalp kontrolüne gerekli ilgiyi göstermiyor.

Doktorlar, vatandaşların kalp sağlığına karşı umursuzca davranmaları ölümlerine yol açabileceği uyarısında bulunuyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan