Moskova-St. Petersburg arası hızlı trenle 3 saat 45 dakikaya indi

3617

Saatte 250 kilometre hıza ulaşan “Sapsan” adlı yeni hızlı tren Moskova St. Petersburg arası ilk ticari yolculuğunu gerçekleştirdi. “Sapsan” adlı yeni hızlı tren Moskova St. Petersburg arasındaki mesafeyi 3 saat 45 dakiklık bir süre ile tamamladı.

Bugüne kadar Rusya'nın iki büyük şehri arasındaki güzergahta dört buçuk saat ile en hızlı tren “Nevski Ekspres ” yolcu taşıyordu. Nevski Ekspress'in dışındaki trenler iki şehir arasında yolculuğu ortalama 8 saatte tamamlıyor.

Valero Rus serisi yeni hızlı ''Sapsan" treni Rusya Devlet Demiryollarının siparişi üzerine Alman Siemens Transport Systems Company tarafından imal edildi. On vagondan oluşan trenin iki vagonu Birinci sınıf koltuklardan, kalan 8 vagonda ise normal koltuklardan oluşuyor. Tren bir seferde 604 yolcu taşıyabiliyor.

Rus Demiryolları 8 adet 'Sapsan' hızlı tren için Siemens’e 276 milyon Euro (Yaklaşık 400 milyon dolar) ödemede bulunduğu belirtilirken Alman şirketi trenlerin Rusya demiryollarına uygun olmasını sağlamak için tekerlekler arasındaki mesafeyi 33 cm genişletti. Rusya'da demiryollarının diğer Avupa ülkelerine nazaran raylar arasındaki genişliği 33 santim daha fazla.

Hızlı tren ilk yolculuğu Moskova saati ile 19:00'de [18:00 TSİ] gerçekleştirdi. Moskova ve St Petersburg'tan iki tren aynı anda hareket etti.

Sapsan'ın günde üç sefer gerçekleştirmesi planlanıyor. Saat 06.45'te (varış saati 10:30), 13.00'te (varış saati 17:15) ve 19.00'da (varış saati 22:45).

Rusya Demiryolu şirketi bilet fiyatlarının birinci sınıf koltuklar için 5 bin 300 ruble (175 dolar), ikinci sınıf koltuklar için 3 bin 300 ruble (110 dolar) olarak belirledi. Biletler ilk hafta indirimli fiyatlarla satılacağı da kaydedildi.

Ağustos ayında yapılan deneme seferinin ardından basına açıklamalarda bulunan Siemens Şirketi Rusya Başkanı Ditrih Möller trenin hızını saatte 350 km’ye çıkarılabileceğini, ancak bunun için çalışmaların yapılması gerektiğini belirtmişti.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan