Moskova kutup soğukları ile donuyor: 2 kişi öldü, ATM’ler çalışmıyor

11

Rusya’nın başkenti Moskova ve çevresi geceleri eksi 30 dereceyi bulan soğuklarla mücadele ediyor. Dün gece eksi 23 derecenin kaydedildiği şehir merkezinde 2 kişi hayatını kaybetti.

Donma tehlikesi geçiren 33 kişi hastaneye kaldırılırken, soğuktan etkilenen Sberbanka’a ait 34 ATM işlemez hale geldi. VTB Bank’ın ise 30 ATM’si dondu. Soğuk havalar nedeni ile Moskova’da Aralık ayında toplam 19 kişi öldü.

İnterfax haber ajansına açıklamada bulunan Federal Meteoroloji Servisi sözcüsü Tatyana Podniakova kutuplardan gelen soğuk hava tabakasının Moskova’da etkili olduğunu, bunun nadir görülen bir durum olduğunu söyledi.

Moskova’da 2006 Ocak ayında soğukların eksi 30 dereceye kadar ulaştığını kaydeden Podniakova, “1997 Aralık ayında da benzer hava şartları görülmüştü. 2008 Aralık ayında en sıcak günleri yaşamıştık. Geçen yılın Aralık ayı ortalaması artı 3,7 derece olmuştu. En soğuk Aralık ayı ise 1888 yılında kaydedilmişti. O zaman ortalama eksi 18,3 derece olarak gerçekleşmişti.” dedi.

Moskova Elektrik Dağıtım Merkezi sözcüsü Maksim Landa da şehirde elektirik tüketiminin saatte 17,251 megawatt’a ulaştığını, bunun bugüne kadar kaydedilen en yüksek ikinci miktar olduğunu belirtti.

Moskova’da havaların hafta sonuna doğru ısınmaya başlaması bekleniyor. Sıcaklıklar eksi 11 dereceye kadar yükselecek.

Yetkililer alkol ve sigara tüketiminin dondurucu soğuklarda ölümlere yol açabileceği konusunda uyarırken, otobüs duraklarında fazla beklememeyi, kalın tek giysi yerine birden çok giysi giyilmesini, geceleri de mümkün mertebe dışarı çıkılmamasını tavsiye ediyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan