Rus bilimadamı deprem, sel ve diğer felaketlerden korunmak için kapsul icad etti

48

Rusya'da yaşayan bir mucit dünyanın sonunu anlatan felaket filminden etkilendi, sele, depreme, yangına ve terör saldırılarına karşı dayanıklı kapsül icad etti. Dört kişinin korunabildiği kapsülde 40 gün boyunca yaşamak mümkün.

Aynı zamanda muhendis olan Evgeny Ubiyko kapsülün seri üretimini gerçekleştirerek vatandaşlara satmayı amaçlıyor. Mucit Ubiyko bilim kurgu filmi 2012'yi seyrettikten sonra etkilendiğini ve böyle bir kapsül icad etme gereksinimi duyduğunu ifade etti. Ubiyko, "Bu sadece hayal ürünü değil Bu fizik, kimya ve matematiktir. Yıllarca insanlar 2012 filmindeki gibi felaketlerin olacağını anlatan filmler çekiyor. Benim icadım ise bu korkunç felaketlerden nasıl korunabileceğimizin bir cevabıdır." diye konuştu.

Ubiyko'nun bahsettiği 'doğal afetler' kaybolan Maya medeniyeti tarafından 2012 yılında meydana geleceği ve dünyanın sonunun başlangıcını tetikleyeceği şeklindeki öngörüye dayanıyor. 'Bu durumda ne yapabirim?' sorusuna soran Ubiyko, "Kendimi kurtarmak için icad ettiğim kapsülde saklanırım" cevabını veriyor.

Kapsüle '2012' adını veren Ubiyko, maketini basın mensuplarına tanıttı. 4 kişinin rahatça sığabileceği kapsülün yapımı 92 bin dolara mal olacağını belirten Ubiyko, icadın dişarıdan hiç bir müdahalenin zararı mümkün olmadığını kaydediyor. Ubiyko, "Kapsülün içinde bulunan vatandaşlar 40 gün boyunca terör saldırısı ve büyük doğal afetler gibi felaketlerden korunabilir." diyor.

Kapsül zırhının kurşun geçirmez olduğunu anlatan Ubiyko, dışarıdan mudahalelerle zırhın patlatılamıyacağını ve yanmayacağını belirtiyor.

Benzer modelin ABD'de icad edildiğini belirten Rus mucit, ancak kendi modelinin çok daha geliştirilmiş olduğunu ifade ediyor. Ubiyko, "Bu kapsül derin sudan suyüzüne çıkabiliyor, ve lavlar üzerinde de etkilenmeden yüzebiliyor." diye anlatıyor.

Ubiyko, Maya tahminlerine ve küresel ısınmaya şüpheci yaklaşanlar olsa bile geleceğin korkusuyla yaşayan insanlar için yine de bu icadın çok cazip olabileceğini ümid ediyor.

{flv}Kapsul{/flv}

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan