Rusya yanmaya devam ediyor: 4 ölü

3

Moskova’nın merkezinde meydana gelen iki yangında 4 kişi hayatını kayberderken, 124 kişi tahliye edilerek büyük bir facianın önüne geçildi.

Rusya Acil Durum Bakanlığı Moskova kent Basın Sözcüsü Yevgeni Bobılev, Pyatnitskaya sokağı 58/18 numaralı binada meydana gelen ilk olayda dört katlı bir binada çıkan yangında bodrum katında çalışan dört kişinin dumandan zehirlenerek hayatını kaybettiğini söyledi.

Bobılev, “Yangının dört katlı binanın bodrumunda olduğunu öğrendik. Burada emlak alım satım işleriyle uğraşan bir şirketin faaliyet gösterdiği ortaya çıktı. Bodrum katında yerleşen ofiste yangınla mücadele normlarının ihlal edildiğine rastladık. Araştırmamızda şirketin bodrum katında faaliyet gösterebilmesi için yetkili itfaiye kurumlarından izin almadığı da anlaşıldı.” dedi.

Rus yetkili, “Ofiste sadece tek bir çıkış kapısı vardı. Yangın sırasında dumandan zehirlenen dört bayan işçi öldü.” diye konuştu.

Moskova’da bir bina daha yandı

Başkentin Potapovski ara sokağında da dört katlı bir bina yandı. Acil Durum Bakanlığı Moskova kent sözcüsü Bobılev, yangın alanının bin metre kareyi kapsadığını belirtti. Yangını söndürebildiklerini kaydeden Bobılev, “Binanın tüm katları yandı. 14’ü çocuk olmak üzere 124 vatandaşı tahliye etmeyi başardık. Ölü ve yaralı yok.” dedi.

Tahliye edilen tüm vatandaşların Moskova Belediyesi tarafından Starıy Basmannıy ve Golyanovski sokağındaki geçici barınaklara yerleştirildiği de belirtildi. Yangının söndürülmesi için 232 kişi ve 71 teknik araç bölgeye aktarıldı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan