Stalin, 12 yaşından büyük çocukların da vatan haini olarak kurşuna dizilmesini onaylamış

7

Sovyetler Birliği döneminin despot liderlerinden Joseph Stalin’in halka yönelik baskıları ile ilgili iddialara her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Resmi rakamlara göre 52 milyon kişiyi siyasi suçlardan yargılayan Stalin, 6 milyon kişiyi de herhangi bir yargılama yapmadan sürgüne gönderdi. Resmi olmayan rakamlara göre Stalin yönetiminde uygulanan baskılardan dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 20 milyonun üzerinde.

 

Rusya’nın bağımsız radyo kanallarından biri olan Eho Moskvı radyosunda yer alan bir program Stalin’in torunu Yevgeni Jugaşvili’yi harekete geçirdi. Programda araştırmacı yazar Yuri Borev’inn kitabı ‘Staliniada’ dan parçalar okuyan programcı Matvei Ganapolski, Stalin’in 12 yaşından büyük çocukların da bir vatan haini olarak öldürülebileceği emrini vermesi ile ilgili bilgileri dinleyicileri ile paylaştı.

 

Ganapolski metni okuduktan sonra, “Hangi p..in bundan sonra Stalin’i savunmak için tek kelime söylemeye yüreği yeter?” yorumunda bulundu.

Eho Moskvı radyosunda yer alan habere göre Stalin’in torunu Jugaşvili dedesine hakaret edildiği gerekçesi ile mahkemeye başvurarak 10 milyon ruble (326 bin 500 dolar) tazminat davası açtı.

Rusya’da günlük yayınlanan Novaya Gazeta da daha önce Stalin’le ilgili benzer suçlamaların yer aldığı bir makale yayınlanmıştı. Tazminat davası ile mahkemeye başvuran torun Jugaşvili, davayı kaybetmişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan