Rusya sirkine ait 8 kaplan ve bir aslan soğuktan öldü

17

Rusya'nın Yakutsk kentine sirk gösterisi için getirilen 8 kaplan ile bir dişi aslan taşınma esnasında egzoz gazı ve soğuk hava nedeniyle öldü.

Rusya'nın güney Krasnodar şehrinde bulunan gösteri ekibine ait olan hayvanlar önce Habarovsk kentine getirildi. Habarovsk'taki gösterinin ardından hayvanlar Yakutsk kentine götürülmek istendi. Taşınma esnasında yol üzerine hayvanlara yiyecek ve içecek verildiği ve sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

Sibirya polis yetkililerinden yapılan açıklamada 21 Aralık günü akşam üzeri Habarovsk'tan Yakuts şehrine ulaşan 8 Hint kaplanı ile Afrika aslanı taşındıkları tırdan indirilmesi esnasında ölü olarak bulundukları belirtildi.

Polis yetkilisi olayla ilgili soruşturmanın başlatıldığını belirtirken gösterinin planlandığı SahaSirk temsilcisi hayvanların havasız yük kamyonu içinde getirildiklerini anlattı. Temsilci, ayrıca havaların soğuk olduğunu ve tırın hayvanların bulunduğu kısımda ısıtma siteminin bulunmadığını belirterek, kaplanların ve aslanın, egzoz gazından zehirlendiklerini ve soğuktan dolayı öldüklerini kaydetti.

Olayın meydana geldiği gün bölgede hava sıcaklığı eksi 38 olduğu belirtildi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan