Rusya Mars’a maymun gönderecek

34

Rus bilim adamları Mars’a maymun göndermeyi planladıklarını duyurdu. Mars yolculuğuna çıkacak maymunun bakımı için de bir robot uzay aracına konacak.

Basında yer alan bilgilere göre Rusya'nın Kozmonotik Akademisi’nin 1980'lerde benzer bir program için maymunlar sağlayan Abhazya Deneysel Patoloji ve Tedavi Enstitüsü ile görüşmeler başlattığı belirtildi. Akademi ilk defa 1983 yılında uzaya maymun göndermişti.

Daha önce Rusya-Avrupa ortak 'Mars-500' projesi doğrultusunda Moskova'da kurulan özel kapsülde 6 gönüllü vatandaş 105 günlük süre boyunca tutularak Mars uçuşu simülasyonu gerçekleştirmişti. Deney başarılı bir şekilde tamamlanmıştı.

Abhazya Deneysel Patoloji ve Tedavi Enstitüsü başkanı Zurab Mikvabiya daha önce insanların Marsa gönderilmesini amaçlandığını belirterek, "Ancak sürenin uzun olması göz önünde bulundurularak ve uçuş esnasında uzay ışınlardan oluşan zarardan korunma imkanlarının bulunmaması nedeniyle Marsa maymunların gönderilmesi gündeme geldi." diye konuştu.

Marsa uçuşun süresi farklı fatkörler nedeniyle değeşebiliyor, ancak Avrupa Uzay Ajansı misyonun yaklaşık 520 gün süreceğini belirtiyor. Uçuşun başarılı geçmesi için öncelikle bu çerçevede maymunlar için simülasyon uçuş deneyinin yapılması planlanıyor.

Maymunun eğitimi esnasında mekikte bulunan robotun kullanımı öğretileceğini anlatan Mikvabiya, "Bizim buradaki başlıca amacımız maymuna robot kullanımını öğretmek. Robot ise maymunun hem yeme içmesini hem temizliğini sağlayacak." dedi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan