Rusya’da bir papaz cinayeti daha

0

Rusya’nın başkenti Moskova’nın çevresinde Ascension kilisesinde görev yapan Rus Ortodoks Papazı Aleksander Filippov (39) öldürüldü.

Polis merkezinden yapılan açıklamada olayla ilgili iki kişinin göz altına alındığı belirtildi. Papaz Filippov’un sarhoş genç bir grubun davranışlarını eleştirdiği ve onları kamu düzenini bozmakla suçladığı ifade ediliyor.

Moskova bölgesi polis sözcüsü Yevgeni Gildeyev yaptığı açıklamada, “İki kişiyi göz altına aldık. Bir tanesi 1974 doğumlu Podolsk kasabasından. Diğeri de 1981 doğumlu Vladimir kasabasından.” bilgisini verdi. Gilgeyev katil ya da katillerin papazın apartman dairesine girmesinin ardından saldırdıklarını ve tabanca ile ateş ederek öldürdüklerini söyledi. Evli olan papaz Filippov’un üç kızı var.

Rusya Ortodoks Kilisesi’nden Vladimir Legoyda yaptığı değerlendirmede, ruhunu şeytana çaldıranların suç işlemeye açık olduklarını ifade etti. Önceki haftalarda yaşanan benzer olayı da düşündüğümüzde içinde bulunduğumuz ahlaki ve manevi değerleri yeniden ele almamızın zorunluluğu ortaya çıkmaktadır.” dedi.

Birkaç hafta önce de St. Thomas kilisesi papazı Daniil Sisoyev kilisenin içinde uğradığı saldırıda hayatını kaybetmişti. Papazın göçmenler arasında misyonerlik faaliyetleri yaptığı gerekçesi ile öldürüldüğü yönünde iddialarda bulunulmuştu.

Rus basını papazın 80’den fazla Müslüman’ı Hristiyan yaptığı gerekçesi ile ölüm tehditleri aldığı bilgisini verirken, Rusya Ortodoks Kilisesi Patriark’ı Kirill itidal çağrısı yapmış, “Katil yakalanıncaya kadar, herhangi bir kişi ya da topluluğun zan altında bırakılmasını doğru bulmuyorum.” ifadelerini kullanmıştı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan