Rusya'da her yıl 60 bin kişi intihar ediyor

4

Her yıl Rusya'da aşırı alkol kullanımı, depresyon ve sosyal problemlerden dolayı 60.000 insan intihar ediyor.

Rusya'nın Moskova'da psikoterapi merkezi bir kliniğin başhekimi Vjacheslav Davydov intiharların her geçen gün artmasına ülkede yaşanan ekonomik felaket ve krizlerin neden olduğunu iddia ediyor. Davydov, 'Önceleri ülkemiz stabil idi. İnsan okulu bitirdiğinde bir işinin, maaşının ve bir evinin olacağından emindi. Her zaman biraz da yiyeceği oluyordu. Bugün ise Rusya'da istikrar zamanı sona erdi. İnsanların çoğu küçük veya büyük krizleri aşmayı başaramıyorlar. Bizim için her kriz tam bir felaket. Bütün bunlar insanların ruh sağlığını çok olumsuz etkiliyor.' dedi.

Ruh sağlığı klinik şefi Dr. Vjacheslav Davydov, Rusların depressiv olduklarında diğer ülkelerdeki gibi psikiyatrlara gitmediklerini, bunun yerine alkole sarılarak bu şekilde kendilerini sakinleştirmeye çalıştıklarını söyledi. Rus mantalitasına göre bunalımda olanların bir klinik yerine komşularına gidip dertlerini anlattıklarını belirten Davydov, 'ruhsal rahatsızlığı olanların, kliniğe gittiklerinde ömür boyu burada kalacaklarını sanıyorlar.' dedi.

Rusya'daki sağlık sisteminde rüşvetin de hakim durumda olması, zaten ekonomik sıkıntıları olan insanları hastahanelere müracaat etmekten alıkoyuyor. Rusya İstatistik Dairesinin verdiği bilgiye göre her yıl yüzbin kişiden 36'sı kendini öldürerek hayatına son veriyor. Bu sayı Batı Avrupa'daki intihar oranlarının iki misli daha fazla. Rusya'daki bu rakamlara pencereden atlayanlar ya da kendini trenin önüne atanlar dahil değil. Zira Rusya'da bu tür intihar vakaları kaza olarak kaydediliyor. Aşırı alkolden ölenler de intihardan sayılmıyor.

Özellikle Rus gençleri intihar tehlikesi ile karşı karşıya. İstatistiklere göre 15 ile 19 yaş arasındaki her oniki Rus gencinden birisi kendini öldürmeyi denemiş. Dünya'nın hiçbir yerinde gençler arasında intihar teşebbüsü Rusya'daki kadar çok değil. Rusya'nın batısındaki Moskova, Petersburg gibi şehirlerde bu oran Batı Avrupa seviyesinde iken, taşradaki kutuplara yakın bölgelerde çok çok daha yüksek.

Dünya Bülteni