Rusya’da maden ocağında patlama: 8 ölü

2

Rusya’nın Sverdlovsk bölgesindeki bir maden ocağında meydana gelen patlamada ölü sayısı sekize çıktı. Madende patlama anında içerde bulunan 126 kişinin kurtarıldığı belirtilirken, henüz 1 işçiden haber alınamıyor.

Sverdlovsk bölgesinin Nijni Tagil kentindeki Estyuninski maden ocağında meydana geldi. Evraz Grubu’na ait olan Estyuninski maden ocağında meydana gelen patlamanın kendiliğinden detonasyon olduğu belirtildi. İlk belirlemelere göre olayda sekiz işçi hayatını kaybetti.

Toprak altında kalan üç işçiden de haber alınamıyor. Olayla ilgili soruşturma komisyonu kurulduğu da belirtildi. Evraz Grubu Başkan Yardımcısı Aleksey Agureyev İnterfaks ajansına yaptığı açıklamada, soruşturmanın devam ettiğini kaydetti.

Rusya Acil Durum Bakanlığı Sverdlovsk bölge yetkilileri ise patlamanın patlayıcı madde taşınmasıyla ilgili kuralların ihlal edilmiş olabileceğine bağladı.

Aynı madende Ocak ayında meydana gelen kazada yangın çıktığı ve 15 kişinin karbonmonoksit gazı zehirlenmesi nedeni ile hastaneye kaldırıldığı kaydedildi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan