Ülkeye ve ailesine hizmet etmeye hazırlanan bayan asker öğrenciler

362

Moskova'da bulunan ülkenin tek askeri bayan lisesi Rusya’ya ve ailelerine hizmet etmeye hazır bayan askerler yetiştiriyor.

Kalaşnikof makineli tüfeği parçalamak okulda görmeye alışık olduğumuz bir manzara sayılmaz. Ancak Moskova'nın 9 numaralı Bayan Askeri Yatılı Okulu’nda ise bu manzara sıradan. Bayan Askeri Yatılı Okulu Rusya’nın tek askeri bayan lisesi.

Buradaki kızların kendisini rahatça savunabileceğini anlatan Bayan Askeri Yatılı Okulu Müdür Yardımcısı Aleksey Jukov, geleceğin komutanlarından çok memnun. Jukov, "Öğrencilerimizin büyük çoğunluğu okulu bitirdikten sonra ülkenin güvenlik kurumlarında askeri kariyerlerini devam ettirmek istiyor. Şu ana kadar da mezunlarımızın büyük bir çoğunluğu bunu başarabildi." diye konuştu.

Eski Sovyetler zamanında bayan askeri öğrenci eğitimi kendisinden başarıyla söz ediyordu. SSCB dağılınca bu eğitim de ortadan kalktı. Şimdi ise Rusya askeri yetkililer Moskova’da 2004 yılında eğitime açılan bu okul ile eski Sovyetler’den kalma ruhu geri getirmeyi hedefliyor. Ancak okulda sadece askeri eğitim verilmiyor, kızlar aynı zamanda hukuk, sanat tarihi, dikiş ve yemek pişirme gibi becerilerilerin yanında bir de yabancı dil öğreniyor.

Okuldaki programın bir başka önemli parçası da tıbı eğitimin verilmesi. Öğrenciler ayda en az dört saatlik çalışma boyunca ilk yardımın tüm çeşitlerini öğrenme fırsatını buluyor.

Ayrıca okul bünyesine bulunan tarihi müzede, 18. yüzyılda askeri öğrenci hareketinin kurucusu Rusya Çariçesi Anna'dan uzaya uçan ilk kadın Valentina Tereşkova’ya kadar Rusya ve Sovyet tarihinde önemli rol oynamış bayanların hayatıyla ilgili bilgi bulmak mümkün.

Okuldaki tüm düzenin iyi karakter geliştirme amaçlı olarak hazırlandığını anlatan okul Müdürü Viktoriya Silenskaya, mezunları "ülkesine hizmet etmeye hazır, seven anne, itaatkar eş, dost, ve pratik, gelişmiş, akıllı bir kadın." şeklinde tanımladı.

Velilerinin devletin sivil hizmetlerinde çalıştığını anlatan öğrenci Marya Korçagina bu geleneği devam ettirmekten yana olduğunu belirtti. 16 yaşında olan Mariya kıdemli çavuş rütbesini taşıyor. Mariya,"Buradaki hayatımız çok dolgun. Sıradan öğrenciler okulda sadece ders görürken, biz hem seyahat ediyoruz, hem gösterilerde görev alıyoruz, hem yürüyüşlerde yer alıyoruz. Asla oturarak dinlenmeye bile vaktimiz yok." dedi.

Okulda şu anda 161 kız öğrenci eğitim görüyor. Öğrenciler sadece hafta sonları evlerine gidebiliyor ve en geç saat 22:00'da yatakta olması gerekiyor.

Özellikle yeni gelen öğrenciler için kurallar çok sıkı, ancak durumdan memnun görünen kızlar sosyal hayattan kopmadıklarını da belirtiyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan