Moskova’da Kırgızları köle olarak çalıştırmışlar

16

Moskova yakınlarındaki bir fabrikada 15 Kırgız çocuğun köle olarak çalıştırıldığı ortaya çıktı. Fabrikada ağır şartlarda çalıştırılan çocuklara, günde sadece iki kez ekmek ve yanında katık niyetine mayonez verildiği belirtildi.


Rusya İçişleri Bakanlığı cinayet masası yetkilileri, bir ihbar üzerine Moskova yakınlarındaki Noginsk bölgesinde kaçak faaliyet gösteren tekstil fabrikasına özel operasyon düzenledi. Cinayet Masası Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamada, operasyon sonucunda fabrikada köle olarak çalıştırılan 15 Kırgız çocuk tespit edildi. Yapılan açıklamada, "Noginsk kentindeki bir sanayi işletmesi arazisinde kaçak faaliyet gösteren tekstil fabrikasına yapılan operasyonda, Kırgızistan Cumhuriyeti'nin küçük yaşlı vatandaşlarının köle şeklinde çalıştırıldığı ortaya çıkarıldı." denildi.

GECE ÇALIŞMAYAN ÇOCUKLARI DÖVÜYORLARDI

Cinayet Masası yetkilileri, Kırgız çocukların gece saatlerinde çalıştırıldığını belirtti. Çalışmayan çocuklara ceza verildiği dövdükleri kaydedildi. 11 yaşındaki bir çocukta çok sayıda dayak izlerinin tespit edildi belirtildi.

Rusya İçişleri Bakanlığı yetkilileri, çocukların kandırılarak Rusya'ya köle olarak çalışmaya gönderildiğini belirtti. Cinayet Masası'nın edindiği bilgilere göre, çocukları Rusya'ya gönderen şahıs Kırgızistan doğumlu ve Moskova'da ikamet eden bir kişi. Açıklamada, " Çalıştırılmak için getirilen çocukların yaşları 11-17. Genellikle fakir ailelerin çocukları.

Çocukların velilerini, "Çocuklar tekstil fabrikasında çalışacak, aylık beş bin ruble (yaklaşık 200 dolar) maaş alacaklar ve üç öğün yemek, iyi şartlarda barınma ve iki gün tatil koşuluyla çalışacaklar" diye kandırmışlar. Hatta veliler çocukların Kırgızistan'ın dışına çıkarılmasına izin verdiklerini öngören noter onayını da imzalamış.

Kırgız çocukların işe başladığı günden itibaren acımasız şeklinde çalıştırıldığı belirtildi. Cinayet Masası Basın Bürosu açıklamasında şu ifadeler yer aldı: "Çocuklara aylık ödenmemiş. İş günü yada tatil demeden çocuklar ağır şartlarda çalıştırılmışlar" denildi.

Fabrikada çocukların yanı sıra yetişkin Kırgız vatandaşların da çalıştığı tespit edildi. Olayla ilgili organize suç çetesi üyesinin kardeşi gözaltına alındı. Bu şahsın, çocukların kaçmaması için fabrikada onları gözetlediği belirtildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan