Yılın en ilginç Rus bebek isimleri

1853

Rusya'da 2009 yılında bebeklere verilen ilnginç isimler tespit edildi.

Rusya'da başkenti Moskova'da 2009 yılında doğan bebeklerin kullandıkları en ilginç ve en sık verilen isimler tespit edildi. En ilginç ismi Angel(melek) olurken en sık verilen isim Anastasiya olduğu ortaya çıktı.

Moskova'da bu yıl doğum oranlarında rekorun kırılması bekleniyor.  2009 yılı içinde başkentte toplam 100 bin bebeğin doğduğu belirtiliyor. Bununla birlikte sene sonuna kadar 7-8 bin bebeğin daha doğması bekleniyor.

Nüfüs kayıdı Müdürü Tatyana Uşakova basına yaptığı açıklamada Moskova'da bu yıl bebeklere verilen en ilginç isimlerle paylaştı.

Erkek ismler arasında en ilginç isimlerin Angel(Melek), Veter(Rüzgar), Volya(İrade), Amur(Sevgi tanrısı) olduğunu belirten Uşakova kız çocuklara verilen en ilginç isimlerin ise Luna(Ay), Vesna(İlkbahar) ve Zarya(Şafak) olduğunu kaydetti.

Başkente yeni doğan erkek bebeklere en sık verilen beş isim arasında ise Aleksandr, Maksim, İvan, Artyom ve Dmitriy olurken kız bebeklere verilen en sık beş isim ise Anastasiya, Mariya, Darya, Anna ve Elizaveta olduğu ifade edildi.

Nüfüs Kayıdı verilene göre başkentte Rus aileler arasında sadece yedi çocuğa ikili isim verildi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan