Moskova yeni yıla hazır

1

Rusya'nın başkenti Moskova yeni yıla süslü çam ağaçlarıyla giriyor. Moskova belediyesi kentin bir çok merkezi alanına ışıklandırılmış ve süslenmiş çam ağacı dikti. Çam ağaçları Moskova'yı 14 Ocak tarihine kadar süsleyecek.

Şehrin dekorasyonundan sorumlu Aleksandr Mençuk, 2009 yılında krizin önceki yıla nazaran daha fazla hissedilmesine rağmen belediyenin şehri süslemeyi ihmal etmediğini söyledi. Çam ağaçlarını geleneksek şekilde süsleyeceklerini belirten Mençuk, "Toplam 530 çam ile Moskova'yı süsledik. Her biri farklı ama bir tek dekorasyon anlayışı ile süslendi." dedi.

Yapılan süslemelerin kentlerin tarihi geleneğine uygun düzenlenmesi dikkat çekiyor. Vatandaşların toplu halde kutlamalar yapacakları mekanlarda çam ağaçları Moskova semptlerinin en tanınan simgeleri andıracak şekilde dekore edildi. Mesala şehir Kuzey Doğusu'nda Ostankino televizyon külesini andıran 'Ostankino' dekorasyonu oluşturuldu.  Kuzey 'Spor', Kuzey-Batı 'Havacılık', Güney-Batı 'Sirk' ve Güney'de 'Tsaritsino' gibi temalar işlendi.

 

En görkemli çamlar Serçe tepeleri, Manej alanında yer alırken en güzel çamın ise Sobornaya Alnında yerleştirildi. Buradaki çam ağacının süslenmesi için bir kilometreye yakın lambalı süs iplikleri kullanıldı.

Bu arada İş-Kariyer sitesi Head Hunter tarafından yapılan çalışmada, Rus halkının yüzde 46'sı yılbaşını ailesiyle birlikte evde geçirmeyi tercih ettiği ortaya çıktı. Yüzde 36'sı ise yılbaşı kutlamalarını farklı yerlerde geçirme düşüncesinde. Şehir dışında tatil planlayanların yüzde 47'si yurt dışına gitmeyi hedeflerken, yüzde 53'ü ise yılbaşını Rusya'nın farklı şehirlerinde kutlayacak.

Öte yandan Moskova'da yılbaşı gecesi yapılacak kutlamalarda Rusya Acil Durum Bakanlığı'na bağlı bin 300 yetkilinin görev yapacağı belirtilmişti.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan