Moskova’da yılbaşında izinsiz gösteri: 50 kişi gözaltına alındı

0

Moskova'nın merkezinde, muhalif gruplarının yılbaşı gecesi izinsiz gösteri yapmalarını önleyen polis, 50 kişiyi gözaltına aldı.


Rusya'da 'Sistem dışı' olarak adlandırılan 'Öteki Rusya' organizasyonu ve Nasyonal Bolşevik Partisi'ne üye muhalifler yürüyüş düzenlemek için Triumfalnaya meydanında bir araya geldi. Polis tarafından yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı meydanda gösteriye izin verilmedi.

Moskova Emniyet yetkilileri RIA Novosti ajansına yaptığı açıklamada, muhaliflerin yürüyüşünün önlendiği ve 50 kişinin gözaltına alındığını belirtti.

Gözaltına alınanlar arasında insan haklarını örgütü Moskova Helsinki Grubu Başaknı Lyudmila Alekseeva (82) ve Rusya'da yasaklı 'Nasyonal Bolşevik' Partisi lideri Edurad Lemonov'un bulunduğu kaydedildi.

Öte yandan Moskova'da yılbaşı gecesi yapılan kutlamalarda güvenliğin sağlanması için toplam 4 bine yakın polisin görev yaptığı bildirildi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

 

YASAL UYARI

Yayınlanan haberler, fotograflar ve köşe yazılarının tüm hakları KPLK'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberler, fotograflar ve köşe yazılarının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.