Rusya alkolle mücadele için vodka fiyatlarını iki kat artırdı

10

Dünyanın en çok alkol tüketen ülkelerinden biri olan Rusya, alkolle mücadele için fiyat artışına gitti. 1 Ocak 2010'dan itibaren yarım litre vodka en ucuz 89 rubleye (3 dolar) satılabilecek. Çalışmalar Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in 'ulusal felaket' olarak ilan ettiği, alkolle mücadele kapsamında yürütülüyor.

2012 yılına kadar alkol tüketimini yüzde 25 düşürmek isteyen yetkililerin hedefinde fiyatların artırılması ile tüketimin azaltılması var. Ancak bugüne kadar geçekleştirilen benzer çalışmaların kaçak üretimi ve ölümleri getirdiğine dikkat çeken uzmanlar, reklamların sınırlandırılması, bilinçlendirme ve diğer psikolojik önlemlerin de birlikte geliştirilmesi gerektiğini savunuyor.

Ucuza alkol satışını yasaklayan karar hükümetin hazırladığı paketin ilk adımı. Başbakan Birinci Yardımcısı Viktor Zubkov ek önlemlerin 1 Temmuz 2010'dan itibaren uygulamaya konulacağını açıkladı. Alkol lisansları, gümrük fiyatlarının düzenlenmesi, kaçak üretime karşı sert önlemler gibi bir dizi konuda düzenleme yapılıyor.

Vodka'da fiyat belirlemesinin alkol tüketimini düşürmeyeceğini savunan parkende temsilcilerine göre, halk bira ve şaraba yönelecek. Ev yapımı vodka ve diğer alkol zehirlenmelerinden yılda 35 bin kişi Rusya'da hayatını kaybediyor. 1980'li yıllarda eski Sovyet lideri Mihail Gorbaçov'un başlattığı alkol yasağı nedeni ile on binlerce kişi kaçak içkiden hayatını kaybetmişti.

Rusya'da alkol tüketimi Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği kritik seviyenin iki kat fazlasında bulunuyor. Rusya'da bebekler dahil her bir kişi ortalama yılda 18 litre alkol tüketiyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği kritik seviye ise kişi başına yıllık ortalama 8 litre. Rusya Toplumsal Odası'nın Haziran 2009'da hazırladığı rapora göre Rusya'da yılda yaklaşık 500 bin kişi alkol ve alkole bağlı hastalıklardan hayatını kaybediyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan