Moskova sokaklarından 5 milyon metreküp kar temizlendi

1

Moskova sokaklarından 30 Aralık'tan bu yana yaklaşık beş milyon metreküp kar temizlendi.

Moskova Belediyesi Kent Sanayisi masasından yapılan açıklamada, Aralık ayı sonlarından bu yana kar temizlenmesiyle ilgili çalışmalar anlatıldı. Belediye açıklamasında, "30 Aralık'tan bu yana Moskova sokaklarından beş milyon metreküp kar temizlendi. Karların çıkartılması için 325 bin araç seferber edildi." denildi.

Belediye yetkilileri 7 Ocak tarihinde Moskova'da dört santimetreye kadar kar yağacağını tahmin ediyor. Moskova belediye yetkilileri duruma şimdiden hazır olduğunu belirtiyor.

Moskova sokaklarından temizlenen karlar, özel kar eritme makinelere boşaltılıyor. Moskova Su Kanalizasyon Kurumu'na bağlı Kar Eritme Dairesi Başkanı Mihail Serkin, daha önce farklı uygulamayla çalıştıklarını anlattı. Serkin, "Moskova sokaklarından toplanan karlar kentteki seyyar kar eritme makinelere dökülüyor. Burada eriyen karlar kanalizasyona akıtılıyor. Daha önceler ise farklı çalışmalar uyguluyorduk: Karlar özel toksin maddelerle karıştırılıyor ve sonra nehirlere dökülüyordu. Ama bu çevre kirliliğine yol açınca belediye bu uygulamasından vazgeçerek Moskova'da seyyar kar eritme makineler kurdu." diye konuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan