Geçtiğmiz yıl en fazla uzay aracını Rusya fırlattı

0

2009 yılında uzaya en fazla uzay aracı gönderen ülkenin Rusya olduğu açıklandı.

Geçtiğimiz yıllarda uzay programları için harcamalarda sıkıntı çeken Rusya, son yıllarda ayırdığı bütçesiyle uzay teknolojilerinde dünyada dördüncü ülke konumuna kadar yükseldi.

Rusya Federal Uzay Ajanslığı (Roskosmos) Başkanı Anatoli Perminov, ülkesinin geçtiğimiz yıl uzaya daha fazla araç gönderen ülke olduğunu kaydetti. Rus Golos Rossii radyo programında konuşan Perminov, "2009 yılında uzaya 52 araç gönderdik, bunların 13'ü uydu aracı. Bu, dünyada uzaya gönderilen tüm araçların yüzde 43'ünü oluşturuyor. Bu rakam aynı zamanda ABD'den yaklaşık 1,5 daha fazla."dedi. Roskosmos Başkanı'na göre, Rusya 2008 yılında 27, 2007 yılında da 26 araç fırlatmıştı.

Perminov, uzay programları çerçevesinde Washington'un Rusya'dan daha fazla para harcadığını da itiraf etti. Roskosmos Başkanı, "2008 yılında Rusya uzay harcamaları konusunda altıncı sırada bulunuyordu. 2009 yılında ise ABD, Avrupa Uzay Ajanslığı ve Çin'den sonra Rusya dördüncü sırayı paylaştı. ABD'nin uzay programları için bütçesi bizden 10 misli daha fazla."dedi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan