Dağıstan’da terör saldırısı, 6 polis öldü, 16 polis yaralı

0

Rusya'nın Dağıstan Cumhuriyeti'nde trafik kontrol merkezine yönelik gerçekleştirilen intihar saldırısında 6 polis ölürken, en az 16 polis de yaralandı.

Saldırı TSİ 8:55'de Mahaçkale yakınlarında meydana geldi.

Bölge güvenlik birimlerinin Ria Novosti haber ajansına verdiği bilgide, "Trafik güvenlik noktasına yönelen araç kapıda infilak etti. 5 polis ölürken, en az 15 polis de yaralandı." ifadelerine yer verdi. Saldırıda meydana gelen patlamanın 50-60 kg TNT kalıbına denk bir hasara yol açtığı belirtiliyor.

Benzer bir saldırı Ağustos 2009'da Nazran polis merkezine gerçekleştirilmiş, 24 polis ölürken 200'den fazla polis de yaralanmıştı. Rusya'nın Kafkas Cumhuriyetleri Çeçenistan, Dağıstan ve İnguşetya'da son dönemde güvenlik güçleri ve resmi yetkililere yönelik terör saldırılarında artış gözleniyor. 

Medvedev güvenlik önlemlerinin artırılmasını istedi

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev Dağıstan'da gerçekleşen saldırının ardından Federal Güvenlik Servisi FSB'den Kuzey Kafkasya bölgesinde güvenlik önlemlerinin artırılmasını istedi. FSB Başkanı Aleksander Bortnikov ve İçişleri Bakanı Raşid Nurgaliyev'le görüşerek Mahaçkale'de gerçekleşen saldırının aydınlatılmasını istedi.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin terörle mücadele yöntemi olarak güvenlik tedbirlerinin yanı sıra, işsizlik sorunun çözülmesi, organize suç örgütleri ile mücadele, klan mücadelelerinin sonlandırılması ve rüşvetin üstesinden gelinmesinin önemli olduğuna dikkat çekmişti.

 

Faruk Akkan, Moskova, Cihan