Putin kilise için kesenin ağzını açtı

4

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, ülkedeki Ortodoks kilise ve manastırların restorasyon çalışmalarına iki milyar ruble (67 milyon dolar)'den fazla para ayıracaklarını belirtti.
Rusya Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill ile Kutsal Danilovo manastırında buluşan Putin, devlet-kilise ilişkilerinin önemine değindi. Moskova'daki tarihi Novodeviçi manastırının Rusya Ortodoks Kilisesi'ne devredilmesi gerektiğini savunan Putin, "Devlet ve kilise kendi aralarındaki samimi ilişkilerinden yola çıkarak, kiliseye ait gayrimenkulün kendisine devredilmesine ilişkin sorunları uygar bir şekilde çözmeleri gerekir. Kiliseye ait tüm mülklerin dini kurumlara devredilmesi , titizlikle sürdürmeli ." dedi.

Rusya Başbakanı, 2010 yılında ülkedeki kilise ve manastırların restorasyon çalışmalarına devlet bütçesinden iki milyardan fazla para ayıracaklarını belirtti. Putin, "Bu çalışmalarla ilgili Kültür Bakanlığı'nca bir yasa da hazırlandı." diye konuştu. Görüşmede Rusya Kültür Bakanı Aleksandr Avdeyev ve Rusya Federal Gayrımenkul Kurumu (Rosimuşestva) Başkanı Yuri Petrov da hazır bulundu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan