Moskova’da 135 bin vatandaş Noel’i kilisede ayinlerinde karşıladı

0

Halkın büyük çoğunluğunun Ortodoks olduğu Rusya'da Noel'i başkent Moskova'da 135 bine yakın vatandaş kilisede ayinlere katılarak geçirdi.Rusya Ortodoks Hristiyanları Hz. İsa'nın doğum günü 'Noel'i 6 Ocak gecesini 7 Ocak'a bağlayan gecede kutluyor. En önemli kutsal günlerden biri olan Noel Bayramı gece saati itibariyle ayinleriyle başladı. Moskova'nın merkezi kilisesi olan Kurtarıcı İsa Kilisesi'nde binlerce vatandaş Rusya Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill'in ayinine katılmak için akın etti.

Geçtiğimiz yıl Noel ayinlerine 108 bin kişinin katıldığı belirtilirken bu yıl gece ayinlerine 85 bin kişi, gündüz ayinlerine ise 50 bin kişinin katıldığı kaydedildi.

Noel gecesinde güvenliği sağlamak için 5 bin 500 güvenlik elemanlarının sokaklarda görev yaptığı belirtildi.

Medvedev ile Putin de gece ainlerine katıldı

Kurtarıcı İsa Kilisesi'ndeki gece ayinine katılan Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev daha sonra özel mesajla vatandaşları Noel ile kutladı. Noel Bayramı'nın ahlak ve merhamet gibi manevi değerleri hatırlattığını belirten Medvedev, "Bu değerler Rusya toplumunun gidişatında asırlar boyu önemli ölçüde yön belirleyici niteliğini taşıdı. Ve bugün bu değerler toplumumuzun manevi temelini sağlamlaştırmaya, karşılıklı saygının oluşmasına, hoşgörü ve anlayış içinde bulunmasında yardımcı oluyor." diye konuştu.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin de Kostroma şehrinde bulunan Aleksandr ve Antonina Rimskiy'ler Kilisesi'nin Noel ayinine katıldı.


Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan