Tiflis’ten Moskova’ya üç yıl aradan sonra ilk uçak ulaştı

0

Ağustos 2008 savaşı ve ajan krizi nedeni ile kapalı olan Moskova-Tiflis hattı yeniden kuruldu. Gürcistan havayolları şirketi Airzena üç yıl aradan sonra ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

Tiflis uluslar arası havalimanından hareket eden Boeing 737 model yolcu uçağı Moskova Domodedova havalimanına iniş yaptı. 

Airzena Havayolu şirketi başkanı  Tamaz Gaiaşvili uçuş öncesi basına yaptığı açıklamada, Rusya ile görüşmelerin devam ettiğini, kısa sürede düzenli seferlere de başlamayı umduklarını söyledi. Airzena havayollarının Ocak ayı içinde 5-6 sefer daha yapması bekleniyor. Biletlerin tamamı şimdiden satılmış durumda. 

Rusya Ulaşım Bakanlığı verilen izinle ilgili daha önce yaptığı açıklamada, "Gürcistan havayolları Tiflis-Moskova-Tiflis seferlerine 8-10 Ocak ve Tiflis-St.peterburg-Tiflis seferlerine de 9-10 Ocak tarihlerinde başlayabilir." ifadesini kullanmıştı. Bakanlık düzenli seferlerle ilgili çalışmaların da yapıldığını kaydetmişti.

Karayolu bağlantısı  1 Mart'ta kuruluyor

Diğer taraftan savaşın ardından kapanan karayolu bağlantısının kurulması ile ilgili çalışmalar da sürüyor. Gürcistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan değerlendirmede Abhazya ve Güney Osetya dışında Rusya ile tek bağlantı yolu olan Kazbek-Yukarı Lars bölgesi sınır kapısının 1 Mart'tan itibaren açılabileceği kaydediliyor. Rusya makamları karayolu bağlantısının da kurulmasına sıcak bakıyor.  

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev Federal Konsey'de yaptığı konuşmada Gürcistan'la sınırın açılması ve doğrudan uçuşlara başlanılması  konusunda herhangi bir sorun olmadığını ifade etmişti. Medvedev'in açıklaması iki ülke ilişkilerinde normalleşme sürecinin başlangıcı olarak değerlendirilmişti.

Rusya ve Gürcistan arasındaki doğrudan uçuşlar 2006 yılında dört Rus askerin ajan suçlaması ile Tiflis makamlarınca tutuklanmasının ardından kesilmişti. 2008'de kısa süreliğine açılan hat, Ağustos 2008'de yaşanan savaşın ardından yeniden kesilmişti. Rusya’nın uyguladığı ambargo nedeni ile Tiflis ekonomisi önemli ölçüde etkileniyor. 

Tiflis, Rusya'nın ayrılıkçı bölgeler Güney Osetya ve Abhazya'nın bağımsızlıklarını tanımasının ardından bu ülke ile diplomatik ilişkilerini kesti. Eski Sovyetler Birliği ülkelerinin çatı örgütü Bağımsız Devletler Topluluğu'ndan da ayrılan Tiflis'le Moskova arasındaki ilişkiler İsviçre büyükelçilikleri aracılığı ile yürütülüyor.

 

Faruk Akkan, Moskova, Cihan