Rusya üst düzey sağlık yetkilisi: Orduda sigarayı yasaklayalım

0

Rusya Halk Sağlığı Dairesi Başkanı Gennadi Onişenko, askeri birliklerde tıpkı alkol gibi sigara içilmesinin yasaklanması gerektiğini belirtti. Onişenko, “Rus ordusunda sigara ile durum pek doğru değil.

Orduda sigaranın içilmesine yasak getirilmesini öneriyorum. Burada çeşitli makul yasak önlemleri düşünülebilir: Yasak, güçlü ideolojik etki ve başka çalışmalara yönelme.” dedi. İstatistik rakamlara göre, ülkede her yıl sigaradan yaklaşık 400 bin kişi hayatını kaybediyor.

Sigara toplumun baş  belası

Onişenko, sigaranın Rusya toplumunda en baş belalardan biri olduğunu da ifade etti. Rusya üst düzey sağlık yetkilisi, “Rusya’da erkeklerin yüzde 60-70’i ve kadınların yüzde 15-20’i sigara içiyor. Gençler arasında erkeklerin yüzde 27’si ve bayanların yüzde 24’ü sigara tüketiyor. Rusya’da yılda 400 milyardan fazla sigara üretiliyor. Bu gencinden yaşlısına kadar kişi başına iki bin 911 sigara düştüğü anlamına geliyor. Sonuçta da ülkemizde sigaradan yaklaşık 400 bin kişi hayatını kaybediyor.” şeklinde konuştu. Onişenko, sigarayla ilgili ülke yasalarının değiştirilmesini de istedi. 

Cihan’a konuşan Onişenko’nun Basın Sözcüsü Lyubov Voropayeva, orduda sigara yasağı teklifini başka sivil toplum örgütü tarafından dile getirildiğini belirtti. Voropayeva, “Onişenko bu öneriyi destek verdiğini belirterek, orduda sigara yasağını daha uygun buluyor. Orduya sağlam askerler lazım. Sigara ise alkol gibi sağlığa zararlı. Ayrıca askeri alanlar kalabalığın bulunduğu alanlar. Asker boş vaktini spor veya başka faydalı aktivilerle ayırması daha mantıklı.” diye konuştu. 

Sinemada kahramınımızın sigara içmesi çok yanlış

Onişenko, sinema ve dizilerde üstü  kapalı sigara ve alkol reklamlarının yasaklanmasını da talep etti. Onişenko, “Eğer sinemacılar bu reklamı yapmazlarsa, bu durumda hiçbir kural gerekmez. Sinemada kahramanlar sigara ve alkol içmemeli. Gençler sinemada haydutlara karşı savaşan kahramanı kendisine örnek alıyor, kahraman ise alkol ve sigara içiyor. Oysa sinemada kötü ve yaramaz rol alan sigara içsin. Fakat bunu ise kahramanız yapıyor, bu durumda sigarayı burada da yasaklamak lazım.” dedi.

Rus sağlık yetkilisi, alkol yüzünden ülkede yılda 75-80 bin kişinin öldüğünü de sözlerine ekledi. Onişenko, “Sadece yılbaşı bayramı günlerinde Altay bölgesinde dokuz kişi alkol zehirlenmesinden öldü.” diye konuştu. Alkola bağımlı hastalıklar nedeni ile hayatını kaybedenlerin sayısı yüzbinlerle ifade ediliyor.

 

Fuad Seferov, Moskova, Cihan