Rusya istihbaratı İsrail’den pilotsuz uçak alıyor

5

Rusya, İstihabarat Servisi FSB'ye bağlı sınır birlikleri için pilotsuz uçak almayı planlıyor. Rusya’da sınır güvenliğinin sağlayan askeri birlikler FSB’ye bağlı olarak çalışıyor.


Kommersant gazetesine göre üç milyon dolar ödenek ayıran FSB'nin anlaştığı İsrail Aeronautics Defense Systems şirketinden en az beş adet Orbiter tipi pilotsuz uçak almayı amaçladığı belirtildi. 

Haberde 2003 yılından itibaren sınır birliklerinin kontrolünü alan FSB’nin pilotsuz uçakları sınır noktalarındaki görevler için kullanmak istediği kaydedildi. FSB'nin elinde 'Eleron' adlı pilotsuz uçaklar da bulunuyor. Ancak 2008 yılında meydana gelen Güney Osetya'daki savaşın ardından FSB Savunma Bakanlığı ile birlikte yerel yapım pilotsuz uçaklar üzerinde deneyler gerçekleştirdi. Ancak istenilen başarı elde edilemedi.

Orbiter pilotsuz uçak İsrail Aeronautics Defense Systems tarafından üretiliyor. 50 kilometrelik bir alanda etkili olan uçağın ağırlığı 6.5 kg, kanat uzunluğu 2.2 metre gövde uzunluğu 1 metre. 1.5 kg ağırlık taşıyabilen uçak 2-3 saat uçabiliyor. En fazla çıkabildiği yüksekliği 5.5 bin metre olan pilotsuz uçağın maksimum hızı saate 140 km.

Nisan 2009’da Rusya Savunma Bakanlığı da pilotsuz uçak alımı için bir İsrail şirketiyle 50 milyon dolarlık anlaşma imzalamıştı.

 

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan