Erdoğan: Küresel barışın peşindeyiz

1

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Moskova Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (MGIMO)’da üniversite öğrencilerine hitap etti. ‘Türk Dış Politikası’ konulu bir konferans veren Erdoğan Türkiye’nin küresel barışın peşinde olduğunu, bölgede nükleer silah istemediklerini ve güçlülerin egemen olduğu bir dünyaya da karşı olduklarını söyledi.

Türkiye’nin AB’ye tam üyelik hedefinde ilerlediğini ifade eden Erdoğan, “Bu yoldan dönüşümüz olmadığı gibi, tam üyelik dışında bir seçenek de gündemimizde asla yok.” dedi.

Savunma sanayiine yıllık ortalama 1 trilyon dolar ayrıldığına dikkat çeken Erdoğan şu şekilde konuştu: “Peki insanlığın barışı ve fakirliğin giderilmesi için, açlığın yoksulluğun giderilmesi için ne kadar ayrılıyor. Bugün dünyada 1,5 milyar insan açlık, sefalet, yoksulluk içerisinde yaşıyor.” Erdoğan güçlü ülkelerin belirli bir payı bu iş için ayırması durumunda dünya barışının sağlanabileceğine dikkat çekti.

Nükleer silahlara hayır

Türkiye’nin bölgesinde nükleer silah istemediğini ifade eden Erdoğan, “Bir ülkeden nükleer silah istemem arzusu ortaya konurken, aynı bölgede bir baka ülkede nükleer silah olursa bu adil olmaz. Nükleer silahların yayılmasını önlemeye yönelik BM Güvenlik Konseyi 5 daimi üyesinin örnek adımlar atması gerektiğini ifade eden Erdoğan, ABD ve Rusya arasında bu konuda atılan adımların da takdire şayan olduğunu söyledi. 

İran nükleer sorununda gerginliğin azaltılması için Tahran’a güçlü telkinlerde bulunduklarını ifade eden Başbakan, sorunun diplomasi ve barışçıl yöntemler dışında çözümü bulunmadığını ilgili tüm taraflara açıkça ilettiklerini kaydetti.

AB üyeliği stratejik bir hedef

Avrupa birliği üyeliğinin stratejik bir hede olduğuna işaret eden Erdoğan şu tespitlerde bulundu: “Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği, gerek Avrupa gerek Türkiye için, özellikle bölgemiz için köşe taşı niteliğinde bir projedir. Bu itibarla AB'ye tam üyelik hedefine doğru kararlılıkla ilerliyoruz. Bu yoldan dönüşümüz söz konusu olmadığı gibi tam üyelik dışında bir seçenek de gündemimizde asla yok.” 

2010 yılını Kıbrıs açısından barış yılı olarak gördüklerini ifade eden Başbakan, Irak ve Suriye ile Türkiye’nin son dönemde geerçekleştirdiği başarılı  dış politika açılımlarını anlattı. Erdoğan Türkiye’nin komşuları ile vizelerle birlikte kronik sorunları da tek tek kaldırdığına dikkat çekti.

 

Faruk Akkan, Moskova, Cihan