Moskova kardan vaz geçemiyor, kara müdahale programı ertelendi

3

Rusya’nın başkenti Moskova’da karın şehir merkezine yapmasını engellemek için hazırlanan projenin ertelendiği açıklandı.

Moskova Belediyesi Ekonomi Başkanı  Petr Biryukov önerilen projenin verimliliği konusunda fizibilite çalışmalarının yapılmasının kararlaştırıldığını, bu süreçte de kar yağışlarına müdahale edilmeyeceğini duyurdu.

Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov kış aylarında şehir merkezine çok yağan karın temizlenmesi için önemli harcama yaptıklarını, bunun yerine şehir dışına karın yağmasını sağlayacak bir proje geliştirdiklerini açıklamıştı. Moskova belediyesi bu şekilde 10 milyon dolarlık da bir tasarruf yapmayı planlıyordu. Belediyenin çalışmalarına ekolojik dengeyi bozacağı iddiası ile çevre örgütleri şiddetle karşı çıkmıştı.

Biryukov değerlendirmesinde şehrin tabi dokusuna zarar verecek herhangi bir çalışma yapmalarının mümkün olmadığını kaydederek, “Verimli olduğunu gösteren sonuçları almadan herhangi bir uygulamaya izin verilmesi mümkün değil.” dedi.

Aralık 2009’da şehir merkezine 65 cm kar düştüğünü, Ocak ayının ilk haftasında da 25 cm kar yağdığını ifade eden Biryukov, “Ancak kar nedeni ile  herhangi bir trafik kilitlenmesi olmadı. Moskova hava limanları herhangi bir kesintiye uğramadan çalıştı. Bu şekilde kar yağışı herhangi bir Avrupa başkentinde olsa idi, çaresiz kalırlardı.” şeklinde konuştu.

Moskova ile özdeşleşen kar yağışlarından ise halk şikayetçi değil. Soğuk sever insanlar şehir merkezinde donan göllerde buzların arasında suya girerek rahatlıyor. Kar topu oynayan ve kayan çocuklar ise karın keyfini çıkarıyor. Yollar ve çatılar belediye işçileri tarafından düzenli olarak temizleniyor.

 

Faruk Akkan, Moskova, Cihan