Rusya alkole savaş açtı, 2020’ye kadar tüketimi yarı yarıya azaltacak

1

Rusya Başbakanı Vladimir Putin ülkenin ‘ulusal felaket’ olarak tanımlanan alkol sorununa karşı mücadele başlattı. Putin’in onayladığı ulusal plana göre 2020’ye kadar hedef alkol tüketimini yarı yarıya azaltmak.

Yasal olmayan üretim sert bir şekilde cezalandırılırken, reklamlara da sınırlama geliyor. Plana göre sağlıklı yaşamın desteklenmesi için de çalışmalar başlatılacak.

Hükümetin eylem planına göre, “Birinci aşamada (2010-2012) kişi başına alkol tüketimini yüzde 15 düşürmek… İkinci aşamada (2012-2020) yasal olmayan üretim alanlarının tamamı ile ortadan kaldırılması ve tüketimin de yüzde 55 oranında düşürülmesi.” hedefleniyor.

Hükümet alkol reklamlarının önemli oranda kısıtlanması ya da tamamı ile yasaklanması konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Rusya Sağlık Bakanlığı ekranlarda alkolün yer aldığı karelerin de yasaklanmasını talep ediyor.     

Rus erkekler Avrupalılardan 17 yıl daha az yaşıyor

Dünya ortalamasından iki kat fazla alkol tüketilen ülkede alkol alımının artmasının 1970’li yıllarda başladığı kaydediliyor. 1990’lı yıllarda Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından ise tavan yapmış durumda. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Rusya’da kişi başına tüketim 18 litre. Avrupa ülkelerinde ortalama yaşam erkeklerde 77 yılı bulurken, Rusya’da bu rakam 60 yaş sınırında. Çoğu erkek emekli olamadan hayatını kaybediyor.

Rusya’da resmi rakamlara göre her yıl 23 bin kişi alkol zehirlenmesinden hayatını kaybediyor. 75-80 bin kişi de alkolün neden olduğu hastalıklar nedeni ile ölüyor. Yine alkolün neden olduğu olaylar nedeni ile hayatını kaybedenlerin sayısı ise yıllık 500 binin üzerinde. Rusya Sağlık Kurumu’nun verilerine göre 2 milyon kişi alkol bağımlılığından yoğun tedavi altında.

 

Faruk Akkan, Moskova, Cihan