Rusya Gürcü savaşında kaybolan 4 askeri arıyor

2

Rusya, Ağustos 2008 yılında patlak veren beş günlük Gürcistan savaşı sırasında kaybolan dört askerden haber alamıyor. Rusya Savunma Bakanlığı askerlerin sağ olduğuna inanıyor.


Rusya Savunma Bakanlığı yetkilisi General Aleksandr Kirilin, Gürcü-Rus savaşı sırasında kaybolan dört askerden halen haber alamadıklarını belirtti. General Kirilin, “Çalışmalar devam ediyor, aramaları Uluslararası Kızıl Haç ve savaş esirleriyle ilgili Rus-Amerikan komisyonu aracılığıyla yürütüyoruz.” dedi.

Gürcistan bu arama çalışmaları  çerçevesinde savaş sırasında ölen sekiz Rus askerin cesetlerinin fotoğrafını Moskova’ya gönderdi. Cesetlerin Gürcistan’da bir morgta bulunduğu da belirtildi. Fakat Rusya tarafı, askerlerin kendilerine ait olup olmadığı konusunda henüz açıklama yapmak istemiyor. Rusya Savunma Bakanlığı aradıkları dört Rus askerinin halen sağ olabileceğine inanıyor. General Kirilin, “Burada şunu da söyleyebiliriz: Konu, hayatını kaybeden Rus askerleriyle ilgili değil.” diye konuştu.

Rusya Savunma Bakanlığı yetkilisi, eski SSCB’nin 1980’lı yıllarda Afganistan çıkarması  sırasında da kaybolan Sovyet askerlerinin aramasıyla ilgili çalışmalar için bütçeden para ayrıldığını da belirtti. General Kirillin ayrıca Mayıs ayına kadar İkinci Dünya Savaşı sırasında kaç Sovyet vatandaşının öldüğüne ilişkin net bir rakamı açıklayacaklarını da sözlerine ekledi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan