Rusya’da bir savaş uçağı kayboldu

0

Rusya’da bir savaş uçağı kayboldu. Rus basınına konuşan güvenlik gücü kaynakları, Su-27 tipli savaş uçağının ülkenin Uzakdoğu bölgesindeki Komsomolsk kenti yakınlarında radardan kaybolduğunu açıkladı. Uçağın düşmüş olabileceğinden endişe ediliyor.Kent yakınlarında eğitim sırasında askeri üstten kalktıktan sonra savaş uçağının radarlardan kaybolduğu kaydedildi. Olay üzerine açıklama yapan Rusya Savunma Bakanlığı Basın ve Enformasyon Dairesi de olayı doğrulayarak Uzakdoğu Askeri Bölgesi’ne ait bir savaş uçağının uçuş sırasında kaybolduğunu belirtti. 

Savunma Bakanlığı yetkilisi, “Komsomolsk kentindeki Dzemgi askeri üsten kalkan Su-27 tipli savaş  uçağı sabah saatlerinde radarlardan kaybolmuş bulunuyor. Uçak adı geçen askeri üssüne 30 kilometre mesafede son olarak görüldü. Uçağın ve pilotun bulunması için bölgeye acilen helikopter gönderildi.” dedi.

Eğitim amacı ile havalanan uçakta bir pilotun bulunduğunu kaydeden Rus yetkililer, paraşütle atlayarak pilotun kurtulmuş olma ihtimali üzerinde duruyor.

Su-27 model savaş uçakları  Rus ordusunda 1984 yılından bu yana aktif olarak kullanılıyor. Geçen yıl Rusya ve Belarus iki Su-27 model savaş uçağı düşmüş ve topam üç kişi hayatını kaybetmişti.

 

Fuad Seferov, Moskova, Cihan