Küçük apartman dairesinde 136 kedi ile yaşıyor

20

Rusya'nın Sibirya bölgesindeki Novosibirsk kentinde yaşayan Nina Kotova 15 yıl önce istenmeyen ve sokağa bırakılan kedilere sahip çıkmaya başladı. Kotova üç odalı dairesinde 136 kedi ile yaşıyor.


Kotova'nın soyadının Rusçadaki anlamının da 'kedi' olması hayli ilginç bir ayrıntı. Herşey 15 yıl önce, Nina Kotova’nın üniversite öğrencisi olduğu yıllarda başlıyor. Kotova yaşadığı üniversite yurdunda arkadaşı tarafından evsiz bir yavru kediyi almaya ikna edildi. Üniversiteyi bitirdikten sonra kendi evine sahip olduğu zaman Kotova daha çok kediye yardım etmeye karar aldı. Ve zamanla Kotova'nın 100 kedisi oldu. 

Sokakta sahipsiz kedi gördüğü  zaman çok acıdığını belirten Kotova, "Kedilerin dışarıda sahipsiz ve aç gezmelerine dayanamıyorum. Bu yüzden dışarıda rastladığım özellikle yavru kedileri yanıma alıyorum." diyor. Kotova'nın hayırseverlik anlayışı olmasaydı evinde barındırdığı kedilerin büyük kısmı sokaklarda hayatta kalma mücadelesini vermek zorunda kalacaktı. 

İnsanların kedi veya köpeklere sahip çıkmak istemediklerini belirten Kotova, "Ben bu bakıcılığı yaparım. Yeter ki imkanım olsun. Bence insanlar evsiz gördükleri kedileri görmemezlikten gelmemeleri lazım." şeklinde konuşuyor.

Yemek saatinde dairede büyük heyacanın oluşmasına neden oluyor. 136 kediyi bir anda beslemek çok sabır istiyor. Her bir kedi için ayrı çanak hazırlamak mümkün değil. Bu yüzden Kotova kedilerin özel yemini civcivlere verildiği şekilde ortaya serpiyor. 

Kedilerin buradaki yaşama koşulları mukemmel olmamasına rağmen, Sibirya'nın soğukları esnasında sokakta geçirmekten çok çok daha iyi. Kotova'nın kedileri bu açıdan dışarıdaki kedilere göre çok şanslı. 

Kotova'nın bir tek hayali var, o da: Novosibirsk'in tüm kedilerine sahip çıkacak kadar alana ve paraya sahip  olmak.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan