Medvedev makineli tüfekle ateş etti, askeri araç kullandı

4

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev Moskova yakınlarında bulunan Vistrel bölgesi askeri eğitim alanında incelemelerde bulundu. Son model silahları inceleyen Rusya lideri, askeri araç kullandı ve ‘Maksim’ adı verilen otomatik silahla ateş etti.Rusya Savunma Bakanı Anatoli Serdyukov’la birlikte çalışma toplantısı yapan Medvedev, Rusya’nın 2010’da nükleer silahlarla ilgili önceliklerinin devam ettiğini, ancak ileri teknoloji ürünü diğer savunma silahlarının da gelişiminin hayati önemde olduğunu söyledi. Medvedev ordunun konut sorununu çözülmesi için de 2010 yılı içinde çalışmaların sürdürülmesini istedi.

Medvedev tesiste yaptığı incelemede Rusya’nın kamyon üreticisi KAMAZ’ın Rus ordusu için ürettiği yeni ulaşım aracını inceledi. ‘Kaplan’ adı verilen silah ve insan taşıyıcı aracı kullanan Medvedev, aracın güvenliğinden memnun kaldı.

Rusya Savunma Bakanı Serdyukov da orduda gerçekleştirilen son çalışmalar, eğitim programı, helikopter ve savaş uçaklarındaki artış ve lojistik destek çalışmaları ile ilgili bilgi verdi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan