Irkçılar öldürdükleri Afrikalı öğrencinin görüntülerini yayınladı

6

Rusya'nın St. Petersburg kentinde Gana öğrencisinin cinayetini üstlenen ırkçılar saldırı  anının görüntülerini YouTube'de yayınladı.Gana'lı öğrenci Solomon Attengo Gvadjo(25) 25 aralık tarihinde evine yaklaştığı sırada bıçaklanarak öldürülmüştü. Olayın failleri bulunmazken sabah saatlerinde Youtube'de Gvadjo'nun cinayet görüntüleri yayınlandı. Gvadjo'nun cinayetini üstlenen yüzü maskeli şahıs ıkrçı grubu üyesi olduğunu belirterek bildiri okudu. Bildiride devletin tüm çabalarına rağmen ırkçıların yok olmadığını, ve artık işçilerin yerine devlet adamlarına saldırı düzenleyeceklerini dile getirdi. 

St. Peterburgun önde gelen haber sitesi Fontanka.Ru dazlakların youtube'den sonra görüntüleri yayınladıkları sitenin sahibi kolayca bulunabileceğini yazdı. İsmini açıklamayan İstihbarat Servisi FSB görevlisinin açıklamalarına da yer veren Fotnanka.Ru kaynağının bildiriyi okuyan şahsın, sesini bozmasına rağmen kolayca tespit edilebileceğini ve ortaya çıkartılabileceğini açıkladı. 

İnternette Rus dazlaklara ait sitelerde “temiz Ulusal devleti kurma” adına çok sayıda tüyler ürpertici görüntü ve fotoğraflar yer alıyor. 2008 yılında dazlak saldırılarından Rusya’da 100’den fazla yabancı veya esmer tenli Rus vatandaşı hayatını kaybetmişti. Rus güvenlik güçlerine göre ülkede 70 binden fazla dazlak faaliyet gösteriyor. 

Rusya iç istihbarat örgütü  Federal Güvenlik Servisi (FSB) Başkanı Aleksandr Bortnikov da 2009 yılının ortalarında ülkedeki dazlak çetelerin artık bir terör tehlikesi haline geldiğini üst düzey resmi yetkili olarak ilk kez açıklamıştı. Bortnikov, ülkede dazlak örgütlerin daha aktif hale gelerek terör tehlikesi oluşturmaya başladıklarını duyurmuştu. Daha önce Rossiya 24 kanalına konuşan bir Rus dazlağı ise amaçlarını şöyle anlatıyor: “Amacımız Rus ulusal devletini kurmaktır. Ki bu devlet bizim için ve bizim istediğimiz şekilde faaliyet göstersin.”

 

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan