Buzların arasında -20 derecede günahlarından arındılar

9

Moskova'nın genelinde on binlerce Rusya Ortodoks Kilisesi mensubu bir araya gelerek Hz. İsa'nın vaftiz edildiği günü buzlu suya girerek kutladı.Termometrelerin -20 dereceyi gösterdiği Moskova’nın buz kesen soğuğunda 60 bine yakın Ortodoks Hristiyan Hz. İsa'nın vaftiz edildiği günü donmuş nehirlerde açılan bölgelerde buzlu suya girdi. Rusya genelinde eksi 40 dereceyi bulan bölgelerde de aynı geleneğin sürdürüldüğü kaydediliyor. Sağlık Bakanlığı herhangi bir probleme karşı tören alanlarında ambulans buunduruyor.

Buz gibi suya dalma eski bir Rus geleneği. Genelde 18-19 Ocak gecesinde eksi 30’ları geçen buz içine dalarak kutlanan kutsal haç çıkarma törenleri, festivale dönüştürülmüş durumda.

Buzları kırılan ve gerekli güvenlik önlemleri alınan göl gece geç saatlerdeki törenler için hazırlandı. Haç çıkarma törenleri rahiplerin okuduğu ilahiler eşliğinde gerçekleştirildi. Ortodoks Hristiyan inancına göre suya batırılan gümüş haç, suyun da temizlenmesini sağlıyor.

Suya giremeyen vatandaşlar ise bayram sırasında kutsal olduğunu inandıkları göl ve nehir suyunu şişelere doldurarak evlerine götürdü.

Suya giren Hristiyan başını suyun içine üç kez sokarak günahlardan temizlenmiş oluyor. Suya girdikten sonra çıkmakta zorlananlara sağlık ekipleri ve rahipler yardımcı oluyor. 

Buz gibi suda iyileşiyorlar

Sovyet zamanlara göre daha çok insanın bu geleneği yerine getirdiğini anlatan Papaz Vladimir, "Eskiden buzlu suya girmek için sadece yaşlı insanlar gelirdi. Şu anda ise çoğunluğu 30 yaşlarında olanlar ziyarete geliyor. Hatta hasta olmasına rağmen gelip burada iyileşenler bile oluyor." diye konuştu.

Moskova'nın Svyatoye Ozero(Kutsal Gölü) ve Novokosino bölgesi buz dalgıçlarının en popüler yerleri arasında. Gün boyunca 60 binden fazla insanın buzlu suya daldığı bu yıl, Vaftiz kutlamaları sırasında 256 kurtarma ekibinin de yer aldığı belirtildi.

Rusya Soğuk Tedavi ve Kış Sporları Yüzme Federasyonu Başkanı Vladimir Grebyonkin buzlu suya girdikten sonra hastalanmanın mümkün olmadığını savunuyor. Grebyonkin, "Hazırlıksız insanlar bile buzlu suya girmesi halinde hastalanmaz. Hatta tam aksine bağışıklık kazanıyor." diye konuştu.

 

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan