Abramoviç her ay Yeltsin’ın kızına bavulla dolar getiriyordu

6

Rusya’nın ilk Devlet Başkanı  Boris Yeltsin’in kızı Tatyana Dyaçenko’nun son günlerde yaptığı açıklamalara şok yanıt eski Başkan’ın Koruma Müdürü Aleksandr Korjakov’dan geldi. Korjakov, Rus oligark Roman Abramoviç’in her ay Yeltsin’in kızına bavulla dolar getirdiğini iddia etti.

Rusya Parlamentosu alt kanadı  Duma milletvekili Korjakov, Yeltsin’in kızı Tatyana’nın Livejournal’da kendi blogunda kaleme aldığı yazılara yanıt verdi. Rus basınına konuşan Korjakov, öncelikle Tatyana’nın kendisinden ziyade, eşi Kremlin Genel Sekreterliği eski Başkanı Valentin Yumaşev’in diktesiyle yazıları kaleme aldığını iddia etti. 

Korjakov, “Tatyana Dyaçenko’nun yazılarında Yumaşev’in tarzı hissediliyor. Tatyana kendisi yazı ve konuşma kusurlu. Üstelik Yumaşev, Yeltsin zamanında gizli nüfuzlu adam idi. Bu “yoldaş” herkese karşı entrika yapıyordu. O Berezovski’yi Kremlin’e getirdi. Her zaman böyle idi, çünkü her ay Yelstin’e para getiriyordu, güya Londra hesabından çekiyordu parayı. Ama parayı nereden getirdiğini bilmiyordum. Yeltsin’e Londra bankasında bir hesap açıldığını söylüyordu. Yazdığı kitaplardan dolayı bankada güya paralar birikiyordu. Yeltsin de buna inanıyordu. Daha sonra aldığı paralara hak kazandırabilmek için çoğu politikacı kitap yazmaya başladı. Ama bu tüm masallar ahmaklar için. Yeltsin’le birkaç dakika başbaşa kalıyordu ve kimse ne konuştuklarını bilmiyordu ve kontrol etmiyordu.” dedi.

Yeltsin maaşını eşine teslim ediyordu

Yeltsin’in eski Koruma Müdürü  Korjakov, eski Başkan’ın kendisine ulaştırılan paraları çelik kasada sakladığını belirtti. Korjakov, “Çelik kasada Sovyet iktidarına ait gizli belgeler saklanıyordu. Tarihi Molotov-Ribbentrop anlaşması da orada idi. Kasanın anahtarı bende bulunuyordu. Putin’in döneminde de açıklığa kavuşmayan o gizli belgeler daha uzun zaman gizli saklanacak. Bizim iktidarlar zamanında fazla şeyler yapmış. Ben kasada hangi belgelerin bulunduğunu biliyorum, ama söyleyemem, yazılı kağıt aldılar. Yeltsin’in paraları bu kasada titiz şekilde duruyordu. Yeltsin maaşını eşine teslim ediyordu. Eşi ise Yeltsin’e cep harçlığı için az para bırakıyordu. Ve Başkan 15 bin dolarlık kutu kutu paraları kasaya bırakıyordu.” diye konuştu.

Abramoviç  her ay Kremlin’e 180-200 bin dolar getiriyordu

Korjakov, oligark Abramoviç’in her ay Yelstin’in kızına bavul dolu dolar getirdiğini de iddia etti. Korjakov, “1997 yılında Abramoviç her ay Kremlin’e bavulla dolar getiriyordu. Yaklaşık 180-200 bin dolar. Onların taşıdığı bavulda ancak bu kadar sayıda para sığabilirdi. Eğer bu söylediklerimle dava açılırsa ben o dönem görevde bulunan ve bunları kendi gözleriyle gören gerekli arkadaşları bulurum.” dedi. Yeltsin’in eski Koruma Müdürü, Başkan’ın kızı Tatyana’nın o yıllarda Fransa sahillerinde bir şato almayı da planladığını anlattı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan