Rusya’nın nüfusu göçle artıya geçti; alkol ve kürtaj suçlu ilan edildi

38

Kürtaj, alkol ve diğer zararlı  alışkanlıklar nedeni ile 1991’de 149 milyon olan Rusya nüfusu, 2008 yılında 141,9 milyona geriledi. Rusya Sağlık Bakanı Tatyana Golikova Kremlin’de gerçekleşen Başkanlık Konseyi’inde verdiği bilgide 2009 yılında Rusya nüfusunun 15 bin ile 25 bin arasında artış sağladığını söyledi. Artışın sağlanmasında en büyük etken dışardan gelen göç.Golikova’ya göre azalın nüfusun en büyük suçlusu kürtaj. Dünyanın en çok kürtaj yapılan ülkesi Rusya’da yaklaşık iki çocuktan biri kürtajla alınıyor. Annelerin doğurganlık yaş sürelerinin de kısaldığına dikkat çeken Golikova, alkol, sigara ve diğer zararlı alışkanlıklara karşı da savaş açılmasını istedi.

Nüfus artışı sağlamayı  ‘ulusal hedef’ olarak ilan eden Rusya Devlet Başkanı  Dmitri Medvedev, yapılacak çalışmaları üç başlıkta topladı. Kürtaj’ın en aza indirilmesi için çalışılacak, alkol ve diğer uyuşturucularla mücadele edilecek ve çocuk sahibi olan ailelere sağlanacak ekonomik destek artırılacak.

UNICEF verilerine göre ABD ve İngiltere gibi ülkelerde her 1000 çocuktan 5’i doğumdan sonra hayatını  kaybederken, Rusya’da bu rakam 8,1’e, Çeçenistan gibi bölgelerde de 16,7’ye kadar çıkıyor. Rusya’da 2009 yılında 1,76 milyon çocuk dünyaya gelirken, 1,95 milyon kişi de hayatını kaybetti. 
Kadınlar geç yaşta çocuk sahibi oluyor

Golikova’ya göre temel sorunlardan biri de giderek kadınların daha geç yaşlarda doğum yapmaları. Rusya Sağlık Bakanlığı’na göre anne adaylarının doğum için en verimli yaşları 20-29. Bu yaşlarda çocuk sahibi olanların oranı yüzde 8,6’dan yüzde 4,8’e gerilemiş durumda. Kürtaj en büyük tehlike. 

Son beş yılda kürtaja karşı verilen mücadelede yüzde 23’lük bir başarı sağlandı. Ancak yeterli değil. ABD’nin kürtaj verilerinin tam üç katı büyüklüğündeki rakam nüfusun azalmasının temel nedeni olarak görülüyor. 2008 yılında Rusya’da 1 milyon 714 bin çocuk dünyaya gelirken, 1 milyon 234 bin çocuk da kürtaj kurbanı oldu. Rusya’da kürtaj doğum oranı yüzde 72 olarak gerçekleşirken, bu rakam ABD’de yüzde 20. 
Basına açıklamada bulunan Golikova, kürtajın yüzde 20-30’lara çekilmesi durumunda Rusya’nın nüfus problemi tamamı ile çözülecek. 

Nüfusun azalması  ekonomik büyümeyi etkiliyor

ABD Bankası Goldman Sachs’ın hazırladığı rapora göre Rusya ekonomisi 2011-2050 yılları  arasında ortalama yüzde 1,5-4,4 arasında büyüyecek. Çin’de bu rakam yüzde 3,6-7,9 olarak gerçekleşirken, Hindistan yüzde 5,8-6,6 aralığında büyüyecek. Rusya’nın hızlı büyümemesinde en büyük etken azalan nüfus.

 

Faruk Akkan, Moskova, Cihan