Rusların en sevdiği kahraman Gagarin

10

Rusya’da yapılan bir araştırmada 20.yüzyılın en sevilen kahramanı 12 Nisan 1961 yılında uzaya çıkan ilk insan Yuri Gagarin oldu. Listenin ilk on sırasında eski SSCB diktatör Başkanı Jozef Stalin ve Bolşevik devrimi lideri Vladimir Lenin’in ismi de bulunuyor.

Rus VTSİOM isimli kamuoyu araştırması şirketi vatandaşlar arasında “20. Yüzyılın En Sevilen Kahramanı” isimli anket yaptı. Araştırmaya göre, Rusların geçtiğimiz yüzyılın en sevilen ve ideal kahramanı uzaya ilk çıkan insan Sovyet astronotu Yuri Gagarin oldu. Rusya halkının yüzde 35’i kahraman olarak Gagarin’în ismini belirtti. Ayrıca 1999 yılında yine bir anket araştırmasında halkın yüzde 30’u Gagarin’den yana oyunu belirtmişti. Böylece on yıl içinde Gagarin’in reytingi yüzde beş oranda artmış oldu.

Stalin ve Lenin yine listeye girdi

Listenin ikinci sırasında ünlü Sovyet şair, müzisyen, tiyatro ve sinema sanatcısı Vladimir Visotski (yüzde 31) yer alıyor. Üçüncü sırada ise İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazileri yenen efsanevi komutan Mareşal Georgi Jukov’un (yüzde 20, 1999 yılında ise yüzde 26 oranda oy verilmişti) ismi geliyor. Listenin ilk onundaki isimler de şöyle sıralanıyor: Yazar Lev Tolstoy (yüzde 17), Jozef Stalin (yüzde 16), yazar Aleksandr Soljenitsın (yüzde 14), eski SSCB kurucusu Vladimir Lenin (yüzde 13), bilimadamı Andrey Saharov ve sinema sanatçısı Andrey Mironov (yüzde 12) ve yazar Mihail Bulgakov (yüzde 10).

Rusların 20.yüzyılda en sevdiği ideal isimler arasında SSCB son lideri Mihail Gorbaçov, yazar Mihail Şolohov, ünlü klasik müzik bestecisi Dmitri Şostakoviç, kaleçi Lev Yaşin ve başka Sovyet ünlüler de var.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan