Rus halkı Amerika’yı düşman olarak görmüyor

1

Rusya Kamuoyu Araştırma Merkezi (VTsIOM)’un yaptığı araştırmada Rus halkının ABD’yi düşman olarak görmediği ortaya çıktı. Ruslar ABD’nin yeni başkanı Barack Obama hakkında da olumlu düşünüyor.

Araştırmaya katılanların yüzde 46’sı Rusya-ABD ilişkilerinin sıcak ve iyi yönde ilerlediğine inanıyor. Yüzde 7’si komşuluk ilişkisi olduğunu düşünürken, yüzde 17’si arkadaşça tanımlamasını yaptı. İlişkilerin soğuk olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 17’yi bulurken, Rus halkının yüzde 5’i tansiyonun yüksek olduğuna ve yüzde 1’i de düşmanca ilişkilerin olduğuna inanıyor.

Rusya-ABD ilişkilerinin gelişmesinde en önemli etken ABD Başkanı Barack Obama’nın Beyaz Saray’a oturması. Halkın yüzde 46’sı Obama ile birlikte ilişkilerin geliştiğini düşünürken, yüzde 38’ine göre herhangi bir değişim olmadı. Rus halkının yüzde 33’ü Obama’nın politikalarını onaylamadığını söyledi.

Rusya ile ABD arasında NATO’nun genişlemesi, Dünya Ticaret Örgütü üyeliği, Afganistan ve Irak operasyonları, nükleer silahlarda indirim anlaşmaları ve ticari konularda sorunlar bulunuyor. Soğuk Savaş dönemini aratmayan söylemlerin yer aldığı süreçten ABD Başkanı Obama döneminde uzaklaşılmış durumda. İkili ilişkilerde yeni bir sayfa açmak isteyen Washington ile Moskova ilk sınavı stratejik silahlarda indirim anlaşmasının yenilenmesinde verecek.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan