Rusya’da borçlarını ödeyemeyen cami satışa çıkarıldı

10

Rusya’nın Nijni Novogorod şehrinde bulunan Raşida Cami kamuya olan borçları nedeni ile satışa çıkarıldı. Yıllık 1 milyon ruble (33 bin dolar) masrafı olan caminin giderlerini cemaatin ve cami yönetiminin karşılaması imkansız hale geldi. Miadina kasabasında yaşayan Müslümanlar caminin satışa çıkarılmasından üzüntü duyarken, caminin ibadete her zaman açık kalacağından eminler.

Cami Başkanı Maksud Gayazov yaptığı açıklamada, “Kamuya olan borçlar ödenmediği için cami devlet tarafından satlığa çıkarıldı. Yıllık 1 milyon rubleyi bulan giderleri karşılamamız mümkün değil.” dedi.

Caminin inşaatını gerçekleştiren ve mülkiyeti üzerinde bulunan iş adamının iflas etmesi nedeni ile caminin de zor durumda kaldığı kaydediliyor. Yaklaşık 3 milyon dolar değer biçilen caminin satışı ile ilgili açık artırmalar başladı. Herhangi bir alıcı bulunamazsa kamulaştırılan bina, müze statüsünde ibadete açık kalabilecek.

Caminin imamı Ramiz hazrette yaptığı açıklamada, “Hiç kimse camimizi buradan alıp başka bir yere götüremez. Bu cami kasabamızda kalmaya devam edecek. Halkımız için önemli olan da inananlar için bu caminin her zaman açık kalması.” ifadelerini kullandı.

Cami cemaati de yaptığı değerlendirmede, “Hiç bir kimsenin bu camiyi satın alabileceğini düşünmüyoruz. Bu caminin maliyeti çok yüksek. Allah’a dua ediyoruz ki bir an önce bu sorun biter.” şeklinde konuştu.

Rusya’nın Nijni Novgorod şehri dışında Miadina kasabasında yer alan caminin yönetimi biriken borçları ödeyemediği için iflasını açıkladı. Camiye destek sağlayan şirketler ekonomik kriz nedeni ile ödeme yapamadı.

1989 yılında inşa edilen caminin iç duvarları harika ahşap işlemelerle dolu. Caminin müzesi, kültür merkezi ve sağlık merkezi de bulunuyor. Caminin yeni sahiplerinin ibadet mekanının dışındaki alanların kullanımına sınırlama getirmesinden endişe ediliyor. Ancak Raşida Camii’nin cemaatinin korkusu zor durumda olan diğer camiler için. Özelleştirilme ihtimali olan diğer camiler yeni sahipleri tarafından başka amaçlar için kullanılabilir.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan