Youtube üzerinden Putin’e seslenen polis albayı göz altına alındı

0

Önceki aylarda Youtube üzerinden Rusya Başbakanı Vladimir Putin’e seslenen ve polis teşkilatındaki sorunları dile getiren Rus polis Albayı Aleksey Dımovski göz altına alındı.

Rusya Başsavcılığı Soruşturma Komisyonu’ndan yapılan açıklamada Novorossiysk Emniyet Müdürlüğü eski polis yetkilisi Albay Dımovski’nin göz altına alındığını doğruladı. Soruşturma Komisyonu sözcüsü Vladimir Markin, Dımovski’nin Rusya Ceza Kanunu’nun 3.bölümü 159 maddesi (makamını kullanarak dolandırıcılık yapmak) gereği göz altına alındığını belirtti. Rus yetkili, soruşturmanın devam ettiğini de kaydetti.

Dımovski Youtube'den yaptığı açıklamalarda polis ve güvenlik teşkilatındaki sorunları dile getirmişti. Polis Albayı bölgesinde yetkililerin görevlerini kötüye kullandıklarını, elindeki bilgileri Rusya Başbakanı Vladimir Putin'le görüşerek iletmek istediğini kaydetmişti.

Dımovski Youtube'e koyduğu görüntülerinde şu açıklamalarda bulunmuştu: "Sayın Vladimir Vladimiroviç Putin size ricayla sesleniyorum. Ben Novorossiysk Emniyet Müdürlüğü'nde operatif dairede albay rütbesinde görevliyim. Ben size sorunlarımızı anlatmak istiyorum. Belki Siz bizim bu sorunlarımızı duymuşsunuzdur, belki de biliyorsunuzdur. Veya belki de size bu konudan bahsetmiyorlar. Ben size nasıl görev yaptığımızı anlatmak istiyorum. Biz polisler zor koşullar altında çalışıyoruz. 14 bin ruble ayda maaşla çalışıyoruz. Üstelik cumartesi günleri de çalışmak zorundayız. Bize bu saatler için para da ödemiyorlar. Ailelerimizi iş gereğiyle uzun süreler göremiyoruz."

Fuad Seferov, Moskova, Cihan